Search
Close this search box.

Plzeň si připomněla výročí úmrtí Antonína Lišky

Dne 3. prosince uplynulo 20 let od úmrtí generálmajora Antonína Lišky, významné osobnosti plzeňské historie. Plzeň jeho památku uctila položením věnce k desce na domě v Mánesově ulici č. 49, kde žil se svojí rodinou.

Antonín Liška se narodil 14. července 1911 v Hromnicích u Plzně. Vystudoval Učitelský ústav a krátce jako učitel také pracoval. Po základní vojenské službě absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích a letecké oddělení v Prostějově. Následně se stal stíhacím pilotem Československého letectva. Před německými okupanty uprchl do Polska. V protektorátě zůstala jeho manželka, kterou nacisté vyslýchali a přes rok věznili. Po porážce Polska odešel do SSSR, kde byl uvězněn. Po propuštění odcestoval do Velké Británie, kam přijel v říjnu 1940. Zde se stal stíhacím pilotem RAF (Britské královské letectvo). Při bojovém letu na konci června 1942 utrpěl těžká zranění.

Po rekonvalescenci absolvoval školu dopravního letectva, kde pracoval jako styčný důstojník. Po návratu do ČSR byl zařazen do nově vytvořeného Leteckého dopravního pluku jako zástupce velitele, později jako velitel. Zde létal mimo jiné s ministrem zahraničí Janem Masarykem. V roce 1949 byl z armády bez důvodu propuštěn. Pracoval i v plzeňské Škodovce.

Po roce 1989 se zapojil do činnosti Svazu bojovníků za svobodu, Svazu letců České republiky, Leteckého historického klubu Plzeň a Aeroklubu Plzeň – Letkov. Režisérovi Zdeňku Svěrákovi pomohl při psaní scénáře ke slavnému filmu Tmavomodrý svět o českých letcích ve Velké Británii.

Je čestným občanem Plzně a obce Hromnice, kde je pohřben.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient