Search
Close this search box.

V Plzni si připomněli výročí hladových bouří

Kritický nedostatek potravin během první světové války v Plzni vyvrcholil takzvanými hladovými bouřemi. V polovině června 1918 trpěli Plzeňané nedostatečným zásobováním, protože většina potravin směřovala na frontu. Obyvatelům města byl zastaven 19. června výdej chleba. V následujících dnech propukly hladové bouře naplno. Několik stovek žen se vrhlo v Prokopově ulici na valník, který převážel kukuřičnou mouku. K incidentům docházelo i na dalších místech ve městě.

Dne 21. června se kolem šesté hodiny večer shromáždil před pekárnou na rohu Koterovské a Barrandovy ulice tisícihlavý dav složený převážně z dětí. Údajně zaútočil na nákladní auto plné chleba. Na místo incidentu náhle dorazila četa 69. pěšího pluku. Dav napadl vojáky kamením a ti bez varování zahájili střelbu. Přímo na ulici zemřel dvanáctiletý školák Jaroslav Vališ, dalších pět dětí podlehlo zraněním v nemocnici. Šokovaní Plzeňané zahájili hned druhý den mohutné protesty, více než 30 tisíc lidí vstoupilo do stávky. Pohřeb zastřelených dětí se stal dosud nevídanou demonstrací proti monarchii. Tragické události dosud připomíná pamětní deska umístěná na Koterovské třídě 40. Před domy na Koterovské 42 a v Rubešově 15, kde byly děti postřeleny, jsou umístěny kruhové desky s datem 21. VI. 1918.

Sté výročí události si město Plzeň připomnělo položením květin u pamětní desky v Koterovské ulici č. 40.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient