V Plzni si připomněli výročí hladových bouří

Kritický nedostatek potravin během první světové války v Plzni vyvrcholil takzvanými hladovými bouřemi. V polovině června 1918 trpěli Plzeňané nedostatečným zásobováním, protože většina potravin směřovala na frontu. Obyvatelům města byl zastaven 19. června výdej chleba. V následujících dnech propukly hladové bouře naplno. Několik stovek žen se vrhlo v Prokopově ulici na valník, který převážel kukuřičnou mouku. K incidentům docházelo i na dalších místech ve městě.

Dne 21. června se kolem šesté hodiny večer shromáždil před pekárnou na rohu Koterovské a Barrandovy ulice tisícihlavý dav složený převážně z dětí. Údajně zaútočil na nákladní auto plné chleba. Na místo incidentu náhle dorazila četa 69. pěšího pluku. Dav napadl vojáky kamením a ti bez varování zahájili střelbu. Přímo na ulici zemřel dvanáctiletý školák Jaroslav Vališ, dalších pět dětí podlehlo zraněním v nemocnici. Šokovaní Plzeňané zahájili hned druhý den mohutné protesty, více než 30 tisíc lidí vstoupilo do stávky. Pohřeb zastřelených dětí se stal dosud nevídanou demonstrací proti monarchii. Tragické události dosud připomíná pamětní deska umístěná na Koterovské třídě 40. Před domy na Koterovské 42 a v Rubešově 15, kde byly děti postřeleny, jsou umístěny kruhové desky s datem 21. VI. 1918.

Sté výročí události si město Plzeň připomnělo položením květin u pamětní desky v Koterovské ulici č. 40.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak