Plzeň přispěje na zajištění a zpevnění sochy na průčelí kostela

Částkou 100 tisíc korun přispěje město Římskokatolické farnosti Plzeň na odborné zajištění a zpevnění sochy Immaculaty na hlavním průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu františkánského kláštera v Plzni. Současný stav barokní pískovcové sochy, kterou v roce 2000 restaurátor zpevnil a částečná zrekonstruoval, je nyní podle odborníků v havarijním stavu.

„Cílem je zajistit a zpevnit sochu tak, aby mohla být zhotovena v budoucnu její replika a aby bylo zamezeno odpadávání uvolněných částí sochy do prostoru vstupu do kostela. Celkové náklady přesahují finanční možnosti vlastníka, a proto jsme se rozhodli přispět,“ uvedl primátora Martin Baxa. O příspěvku rozhodli zastupitelé na svém zářijovém zasedání.

Podle odborníků socha v důsledku použitého pískovcového materiálu, který není vhodný pro uplatnění v exteriéru a po vrstvách odmrzá, vykazuje velké úbytky hmot. „Svědčí o námaze erozních vlivů a vykazují tvarovou degradaci sochy a velmi vážnou statickou poruchu,“ doplnil vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Petr Marovič.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jako součást areálu františkánského kláštera v Plzni nemovitou kulturní památkou. S výstavbou areálu kláštera bylo započato krátce po roce 1295 a stavba kostela Nanebevzetí Panny Marie byla dokončena kolem roku 1350. Dnešní barokní úprava kostela, na níž se v letech 1723 – 1724 podílel též Jakub Auguston, konkrétně přestavbou hlavního západního průčelí, kde je osazena socha Immaculaty, byla dokončena roku 1740.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak