Plzeň připravila k oslavám vzniku republiky vzdělávací leporelo či vědomostní soutěž

Mimořádné oslavy vzniku samostatného Československa ovládnou o víkendu Plzeň. Lidem se otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma muzea, galerie, památky a další objekty, uskuteční se tematické prohlídky, chystá se velký lampionový průvod, vystavení originálu Fidlovačky z roku 1834 s textem písně Kde domov můj a ohňostroj. Kromě toho město nabídne i vzdělávací projekty, například ilustrované leporelo či vědomostní soutěž, školákům se otevře i zážitkový park.

„Z novinek, které jsme u příležitosti stého výročí vzniku Československa připravili, je to například ilustrované leporelo, jež nevšedním způsobem seznamuje děti a mládež s okolnostmi vzniku Československa se zaměřením na plzeňské reálie. K leporelu vznikla i webová stránka www.plzen1918.cz s interaktivními kvízy a dalšími zajímavostmi,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa.

Podle vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jany Komišové chce město pořádáním akcí, které mají vztah k různým výročím, přispět k tomu, aby se děti seznámily s historií zábavnou formou. „Po úspěšném vydání leporela k osvobození Plzně americkou armádou a zájmu o soutěž pro rodiny s dětmi při Slavnostech svobody tak navazujeme tímto dalším projektem. Podklady ke stému výročí vzniku republiky lze využít jak ve škole, tak k samostudiu. Veřejnost se s nimi seznámí prostřednictvím soutěže, která je součástí Plzeňských oslav vzniku republiky,“ přiblížila Jana Komišová. Vědomostní soutěž, určená především rodinám s dětmi, seznámí účastníky s tím, jak Plzeň prožívala první světovou válku a rok 1918, a zároveň jim představí státní symboly naší země. Soutěž má výchozí místo v mázhauzu radnice na náměstí Republiky 1, první účastníky přivítá 27. října v 10 hodin. Na vydání leporela se podíleli Lucie Rohlíková, Miroslav Breitfelder a Jan Topinka, kteří připravili i související webové stránky.

Předzvěstí víkendových oslav republiky v Plzni bude i zážitkový park, jedná se o projekt putující po českých městech s názvem Zažijte to znovu! Interaktivní výstava, která v pátek 26. října představí prostředí prvorepublikové školy, spořitelny či kavárny doplněné o virtuální realitu, vznikla mimo jiné s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Akademie věd České republiky. Zážitkový park (škola a virtuální prohlídka) bude otevřen již v pátek dopoledne pro školy.

Organizátorem této akce není město Plzeň, případné dotazy je nutné posílat na e-mail: sona.keppertova@media-park.cz. Více informací na www.zazijtetoznovu.cz.

Kompletní program Plzeňských oslav vzniku republiky, které město Plzeň připravilo na víkend 27. a 28. října 2018, je k dispozici na www.plzen2018.eu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak