Plzeň navštívili velvyslanci Německa a Japonska

(Aktualizováno před )

V úterý 26. června se stala Plzeň cílem návštěvy dvou vedoucích zastupitelských úřadů v Praze, a to velvyslance Spolkové republiky Německo J. E. Christopha Isranga a velvyslance Japonska J. E. Kaoru Shimazaki. Na zdejší radnici je přivítal primátor města Martin Zrzavecký.

Tématem jednání s německým velvyslancem byla podpora výuky německého jazyka na základních školách v Plzni, ale také politická a ekonomická situace ve městě. Plzeňský kraj má velmi silné vazby na Německo, především pak na Bavorsko, nejen v oblasti hospodářství, ale také v oblasti kultury či vzdělání. Německý velvyslanec se dále zajímal o zkušenosti města Plzně s konceptem smart city. „Plzeň je v oblasti smart projektů velmi daleko a myslím si, že by se mohla stát inspirací pro naše města. Je potřeba, aby se města věnovala smart projektům, tím obstojí v budoucnosti,“ zareagoval na smart projekty Plzně Christoph Israng. Na závěr setkání se německý velvyslanec zajímal o stěžejní dopravní stavby v Plzni. V rámci tématu zmínil zvýšení priority budování železniční trati z Domažlic na Norimberk a dále pak na Mnichov.

Kromě návštěvy radnice zavítal německý velvyslanec do TANDEMu, německé školky v Plzni nebo do společnosti Streicher sídlící ve Štěnovicích.

Japonského velvyslance kromě návštěvy plzeňské radnice čekalo slavnostní otevření nového japonského výzkumného centra, které vzniklo na Západočeské univerzitě v Plzni. „Otevření takového centra v Plzni podtrhuje roli Japonska pro naše město. A to nejen v oblasti průmyslu a zdejších významných japonských zaměstnavatelů, ale chtěl bych připomenout pomoc vašeho města Takasaki Plzni. V roce 2002 zasáhla Plzeň ničivá povodeň a právě občané vašeho Takasaki uspořádali sbírku na pomoc našim občanům, jako jediné z partnerských měst, a toho si velice vážíme. Spolupráce ale například probíhá i při výměnných stážích úředníků obou měst nebo v oblasti kultury při Evropském hlavním městě kultury 2015,“ připomněl Martin Zrzavecký vztahy Plzně a Japonska. Primátor neopomenul působnost japonských společností v Plzni a vyzdvihl především jejich společenskou odpovědnost.

Tématem společného setkání byly především společné obchodní záležitosti. V Plzni působí významné japonské společnosti Daikin a Panasonic a v minulém roce se stala vlastníkem Plzeňského Prazdroje japonská firma Asahi. Kaoru Shimazaki ujistil, že Asahi bude se značkou zdejšího pivovaru nakládat jako se značkou prémiovou a chystá její rozšíření na asijském trhu.

„V roce 2020 oslavíme sto let od navázání tehdejších československých vztahů s Japonskem. Japonská ambasáda chystá velké připomenutí těchto vztahů, jak v oblasti kultury, tak i v akademické oblasti,“ odhalil Kaoru Shimazaki. Velvyslanec prozradil, že má kromě české hudby rád fotbal a pivo a jeho velmi oblíbeným městem je tedy Plzeň, kterou již několikrát navštívil.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz