Plzeň navštívili velvyslanci Německa a Japonska

V úterý 26. června se stala Plzeň cílem návštěvy dvou vedoucích zastupitelských úřadů v Praze, a to velvyslance Spolkové republiky Německo J. E. Christopha Isranga a velvyslance Japonska J. E. Kaoru Shimazaki. Na zdejší radnici je přivítal primátor města Martin Zrzavecký.

Tématem jednání s německým velvyslancem byla podpora výuky německého jazyka na základních školách v Plzni, ale také politická a ekonomická situace ve městě. Plzeňský kraj má velmi silné vazby na Německo, především pak na Bavorsko, nejen v oblasti hospodářství, ale také v oblasti kultury či vzdělání. Německý velvyslanec se dále zajímal o zkušenosti města Plzně s konceptem smart city. „Plzeň je v oblasti smart projektů velmi daleko a myslím si, že by se mohla stát inspirací pro naše města. Je potřeba, aby se města věnovala smart projektům, tím obstojí v budoucnosti,“ zareagoval na smart projekty Plzně Christoph Israng. Na závěr setkání se německý velvyslanec zajímal o stěžejní dopravní stavby v Plzni. V rámci tématu zmínil zvýšení priority budování železniční trati z Domažlic na Norimberk a dále pak na Mnichov.

Kromě návštěvy radnice zavítal německý velvyslanec do TANDEMu, německé školky v Plzni nebo do společnosti Streicher sídlící ve Štěnovicích.

Japonského velvyslance kromě návštěvy plzeňské radnice čekalo slavnostní otevření nového japonského výzkumného centra, které vzniklo na Západočeské univerzitě v Plzni. „Otevření takového centra v Plzni podtrhuje roli Japonska pro naše město. A to nejen v oblasti průmyslu a zdejších významných japonských zaměstnavatelů, ale chtěl bych připomenout pomoc vašeho města Takasaki Plzni. V roce 2002 zasáhla Plzeň ničivá povodeň a právě občané vašeho Takasaki uspořádali sbírku na pomoc našim občanům, jako jediné z partnerských měst, a toho si velice vážíme. Spolupráce ale například probíhá i při výměnných stážích úředníků obou měst nebo v oblasti kultury při Evropském hlavním městě kultury 2015,“ připomněl Martin Zrzavecký vztahy Plzně a Japonska. Primátor neopomenul působnost japonských společností v Plzni a vyzdvihl především jejich společenskou odpovědnost.

Tématem společného setkání byly především společné obchodní záležitosti. V Plzni působí významné japonské společnosti Daikin a Panasonic a v minulém roce se stala vlastníkem Plzeňského Prazdroje japonská firma Asahi. Kaoru Shimazaki ujistil, že Asahi bude se značkou zdejšího pivovaru nakládat jako se značkou prémiovou a chystá její rozšíření na asijském trhu.

„V roce 2020 oslavíme sto let od navázání tehdejších československých vztahů s Japonskem. Japonská ambasáda chystá velké připomenutí těchto vztahů, jak v oblasti kultury, tak i v akademické oblasti,“ odhalil Kaoru Shimazaki. Velvyslanec prozradil, že má kromě české hudby rád fotbal a pivo a jeho velmi oblíbeným městem je tedy Plzeň, kterou již několikrát navštívil.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak