Plocha po torzu na Jižních Svazích je po třiceti letech přístupná veřejnosti

(Aktualizováno před )

Co se dlouhá léta zdálo neřešitelné, se stalo skutkem. Dlouhá léta blokované území v samém jádru největšího zlínského sídliště Jižní Svahy, již neslouží jen bezdomovcům, a k zakládání černých skládek, ale poprvé po téměř třiceti letech, se z něj může těšit i veřejnost.

„Jsem opravdu rád, že se nám tento léta nikým neřešený problém podařilo konečně odstranit a že místo betonového monstra se nyní obyvatelé sídliště mohou těšit z další plochy plné zeleně. Vedle zeleně by měla tato plocha sloužit také k možnostem relaxace, k rozvoji bydlení a také lepší obslužnosti celých Jižních Svahů. Ostatně, lidé se takto vyjádřili v anketě pořádané městem a radnice by měla výsledky respektovat. Plocha po torzu je nyní nejvýznamnější rozvojovou plochou, kterou Zlín má, “ říká primátor Miroslav Adámek, který se netají myšlenkou, že by zde rád viděl i takzvaný Svět záchranářů, kde se děti hravou formou naučí reagovat v krizových situacích. Podobný svět funguje například v Karlových Varech.

Veřejnosti je od 20. srpna zpřístupněna plocha o velikosti dvou a půl hektaru. Jeden hektar tvoří travnatá pláň a na zbytku byla ponechána původní roztroušená zeleň. Na dvou tisících metrech čtverečních je vysazena také pestrobarevná květnatá louka.

„Aby se luční porost dobře vyvíjel a vysemenil, musí mít speciální režim sečení. Louka se bude séct dvakrát ročně. Návštěvníci se o tom dozvědí na popisné ceduli,“ prozradila Zuzana Hegmonová, zahradní architektka Odboru městské zeleně. Na velké ploše zeleně bylo také vybudováno discgolfové hřiště s 9 „jamkami“. Návod ke hře je součástí jedné velké informační cedule u hlavního chodníku plus menších popisných cedulí u jednotlivých východišť discgolfu. Revitalizace zeleně bude pokračovat letos na podzim a na jaře příštího roku, kdy dojde k revitalizaci keřového a stromového patra.

Obchodní centrum se začalo stavět již v roce 1988, ale k dokončení nikdy nedošlo a betonový skelet postupně chátral. Torzo včetně pozemků se pak podařilo radnici odkoupit od rakouského majitele v úvodu tohoto volebního období. Vyjednáváním, kterého se účastnil také primátor Miroslav Adámek, se podařilo snížit původně požadovanou cenu 90 milionů korun na částku 53 milionů korun. Město Zlín tak mohlo začít tento dlouholetý problém konečně řešit.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz