Písecká nemocniční kaple se dočkala rekonstrukce

Na začátku července začala obnova nejstarší samostatně stojící budovy v areálu nemocnice, která dříve sloužila jako umrlčí komora, kaple a pitevna. Nemocnice a její zřizovatel Jihočeský kraj ji budou po obnově využívat například ke spirituální péči, logopedickým službám pro děti nebo k péči o děti s mozkovou obrnou.

„Nejstarší a jediná dosud dochovaná budova se nachází v jihovýchodní části areálu a byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné okresní nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Rekonstruovanou ji chceme otevřít na konci tohoto roku,“ řekl předseda představenstva písecké nemocnice MUDr. Jiří Holan, MBA.

„Jelikož se budova nachází v klidové zóně nemocnice, má vlastní přístup a jde částečně o sakrální prostor, chceme ji využít například pro terapii oddělení spirituální péče, logopedické služby pro děti nebo péči o pacienty s dětskou mozkovou obrnou,“ doplnila hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská.

Nejstarší a jediná dosud dochovaná budova se nachází v jihovýchodní části areálu a byla postavena v roce 1911 jako součást Všeobecné veřejné okresní nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Tvoří ji umrlčí komora, kaple a pitevna. V letech 1927 – 1956 v kapli pracovaly řádové sestry, po jejich odsunu dřívějším komunistickým režimem objekt sloužil jako sklad, dílna, garáž a byl využíván jako technické zázemí zdravotnického zařízení. Plány na rekonstrukci kaple řeší vedení písecké nemocnice od devadesátých let. „Nemocnice pod různým vedením usiluje o tuto rekonstrukci už řadu let. Finanční prostředky ale vždy nakonec poskytla přednostně do zdravotní péče než na rekonstrukci kaple. Nicméně v devadesátých letech se opravila střecha a vytvořil se stavební projekt na rekonstrukci objektu do původního stavu v rozpočtu pět milionů korun,“ řekl Jiří Holan.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient