Search
Close this search box.

Písecká nemocnice má nový pavilon na biologické vzorky

Nemocnice Písek, a. s., dokončila stavbu nového Pavilonu Q, který je určen několika laboratořím. V pavilonu mají nové prostory oddělení klinické biochemie, klinické mikrobiologie a hematologicko-transfuzní oddělení, které byly jako poslední provozy ještě donedávna soustředěny mimo areál nemocnice. Nově jsou pod jednou střechou a propojené koridorem do monobloku nemocnice.

Pro pacienty to znamená především další významné zkvalitnění péče. Díky rozsahu, komplexnosti, přesnosti a rychlosti analýzy vyšetřovaných vzorků mohou lékaři podstatně dříve určit diagnózu a zahájit vhodnou léčbu. Nový systém je k pacientům navíc šetrnější, protože spojené laboratoře již nepotřebují tolik biologického materiálu jako v minulosti. „Laboratorní vyšetření se podílejí na diagnóze až v 80 procentech, takže moderní klinické laboratoře jsou nezbytné pro stanovení včasné a správné diagnózy. Sloučením tří různých laboratoří s možností centrálního příjmu vzorků dochází mimo jiné ke zrychlení transportu vzorků, a tím ke zvýšení kvality laboratorních služeb. Vysoká míra standardizace laboratorních procesů, zavedení automatizace a snížení podílu lidského faktoru pak v praxi představuje snížení chybovosti, větší přesnost a rychlost výsledků analýz,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Jiří Holan, MBA.

Pavilon za více než 100 milionů korun, z nichž 60 milionů poskytl Jihočeský kraj, nemocnice stavěla zhruba rok. „Provoz pavilonu zároveň přinese i finanční úsporu. Všechna oddělení budou sdílet řadu činností jako například úklid, administrativu, šatny či příjem vzorků. Oddělení klinické biochemie navíc svým přesunem z dřívějších prostor uvolnilo místo ambulanci plicního oddělení a ambulanci infekčního oddělení, které dosud byly jako jediné ambulance mimo areál nemocnice,“ řekl Jiří Holan.

Třípodlažní pavilon vyrostl na místě dřívějšího parkoviště. O to ale pacienti a návštěvníci nepřišli, protože nová místa pro stání aut vznikla kolem této budovy. „Pavilon jsme také zcela nově vybavili. Nábytek a provozní zařízení pro personál stál zhruba 5 milionů korun, vybavení medicínské pak desítky milionů korun. Řadu diagnostických přístrojů do pavilonu laboratoří jsme pořídili díky dotaci z Evropské unie, s jejíž pomocí a podporou kraje jsme nakoupili moderní techniku za téměř 82 milionů korun,“ řekl ředitel Holan.

Nový pavilon je dalším krokem k modernizaci sítě jihočeských nemocnic, která je pod správou Jihočeského kraje. Právě kraj investoval do stavby pavilonu 60 milionů, které nemocnici uvolňoval postupně během uplynulých tří let. „Nemocnice Písek je důležitým zdravotnickým zařízením v rámci kraje, protože vedle českobudějovické nemocnice zajišťuje klíčové medicínské obory, včetně dětské chirurgie, neonatologie, iktového programu pro pacienty s mozkovou mrtvicí. Považujeme proto za důležité přispět jako její zřizovatel k dalšímu posunu ve vybavení,“ řekla hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient