Petr Kalenda se setkal se Zbigniewem Czendlikem

Ve čtvrtek 8. března se na akademické půdě Univerzity Pardubice setkali děkan fakulty chemicko-technologické Petr Kalenda, ředitel společnosti AVX Czech Republic s. r. o. Hynek Stejskal a děkan římskokatolické farnosti v Lanškrouně Zbigniew Czendlik. Diskutovali o vědě a víře, dvou pojmech, které jsou pro někoho naprosto neslučitelné, druzí naopak vnímají jejich provázanost.

„Bůh stvořil svět, ale je důležité zeptat se, jak ho stvořil,“ poznamenal hned v úvodním slově Zbigniew Czendlik. Po následném zamyšlení nad tématem a historií víry jako takové předal slovo Hynku Stejskalovi, který představil návštěvníkům besedy město Lanškroun, jeho okolí a na závěr společnost AVX Czech Republic s. r. o.

„Průmysl má v Lanškrouně hluboké kořeny, které se váží k roku 1944. Tehdy byla do města před spojeneckým bombardováním přemístěna německá továrna SIEMENS. Na její tradici po válce navázala společnost TESLA. Po revoluci v roce 1989 došlo k rozštěpení průmyslu na více společností. Jednou z nich byla právě firma AVX Czech Republic s. r. o., která tak v roce 2017 oslavila 25. výročí působení v Lanškrouně,“ uvedl ředitel společnosti Hynek Stejskal.

Společnost AVX Czech Republic s. r. o. je předním světovým výrobcem pasivních elektronických součástek a konektorů. Týdně v Lanškrouně vyrobí miliony tantalových kondenzátorů. Celosvětový podíl AVX Tantalum na trhu činí přibližně 45%. S výrobky společnosti AVX se denně setkáváme ve spotřební elektronice. Své uplatnění však nachází rovněž v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu a v lékařství. Nejvíce hrdí jsou v lanškrounském AVX na své výzkumné a vývojové oddělení, které poskytuje maximální prostor pro talentované zaměstnance a jejich invenční potenciál. „Vývoj je svým způsobem zázrak a vývojové oddělení v Lanškrouně dokazuje, že i v malých městech lze konat velké věci,“ doplnil Hynek Stejskal.

„Zatímco věda odpovídá na otázku JAK, víra může poskytnout vysvětlení PROČ,“ uvedl děkan fakulty chemicko-technologické Petr Kalenda. Současně připomněl, že ve středověku, tedy v tzv. dobách temna, byla věda s vírou v souznění. Až později začali lidé tyto dvě oblasti vnímat odděleně.

„Studium teologie je také postaveno na mnohých základech vědeckých oborů. Pro její vystudování musíte složit zkoušky z psychologie a sociologie, ale samozřejmě nedílnou součástí je znalost starého a nového zákona,“ uvedl Zbigniew Czendlik. Víru vnímá jako velmi intimní záležitost, podobně jako lásku. S těmito atributy dostane život ten správný “drive“. Domnívá se, že každý z nás má v sobě víru, jen čeká, až jí objeví. To, že chodí člověk do kostela, neznamená, že je věřící. Obdobně je to se zaměstnáním. „Neměli bychom děkovat zaměstnancům za to, že chodí do práce, ale za to, že pracují. Život není o tom dělat, ale něco udělat. Vzít osud do vlastních rukou. Stanovovat si velké cíle a plnit si velké sny. Člověk by měl začít věřit sám v sebe, ve své schopnosti a vlastní tvořivost a tím naplňovat své sny a život,“ dodal Zbigniew Czendlik.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak