Pětinásobnou českou mistryni republiky trénuje krasobruslařská legenda

Krasobruslařka Eliška Březinová už má na svém kontě několik titulů mistryně republiky, ráda by se však dostala mezi nejlepší i na světovém, nebo alespoň evropském klání. I proto se rozhodla angažovat do svého trenérského týmu bývalého skvělého krasobruslaře Josefa Sabovčíka. Mezi jeho největší úspěchy patří bronz z olympiády v Sarajevu (1984) a dvě vítězství na ME. „Moc dobře vím, jak závodil. Viděla jsem pár videí a musím říct, že na tu dobu to bylo něco ohromného,“ nezkrývá k němu obdiv Březinová.

Jejich spolupráce začala letos v září, když byla na závodech v Americe. Seznámil je její otec Rudolf, který nadále zůstává jejím hlavním koučem. „Po závodě v Salt Lake City jsem u Jozefa ještě tři dny trénovala. Během toho týdne jsme si tak sedli, že jsme začali spolupracovat,“ podotýká Březinová.

Jejich spolupráce často funguje jen přes telefon či email, ale 22letá závodnice brněnské Techniky to nevnímá jako mínus. „Když tréninky probíhají v pohodě, tak akorát napíšu, co mi šlo a nešlo. Když to bylo hodně špatné, tak jsme si zavolali, abych si poslechla jiná slova a uklidnila se,“ podotkla pětinásobná česká šampionka. „Občas je tam jenom menší chybička, ale já na ni nepřijdu. A taťka, který mě trénuje každý den, to občas nevidí jako někdo s odstupem,“ vidí Březinová výhody rozšířeného trenérského týmu.

Pokud by někomu připadalo jméno Březinová v krasobruslařském světě povědomé, tak je důležité zmínit, že její bratr Michal je v současné chvíli naše česká jednička a na ME se zpravidla vejde do první osmičky, v roce 2011 byl dokonce i třetí. V letošní sezoně se mu zatím velmi daří, na závodech Grand Prix se třikrát dostal na pódium a je pravděpodobné, že se dostane do finále, kam se nominuje nejlepší světová šestka závodníků.

Ale zpět k jeho sestře. Březinovou nyní čeká společné mistrovství středoevropských zemí, které se koná v Maďarsku. Případný úspěch by jí mohl povzbudit na velké šampionáty, které na krasobruslaře ještě čekají. „Snažím se napodobit loňskou sezonu a trošku stabilizovat skoky a programy. Jedu sama pro sebe a musím to předvést. Když to dopadne, tak musím být spokojená sama se sebou a nesmím přemýšlet nad tím, jestli chci být třeba mistr světa,“ dodává Březinová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak