Pětičlenná sparťanská výprava vyrazila v první polovině září v rámci programu Partnership for Progress Mezinárodní hokejové federace (IIHF) na třídenní stáž do Švédska. Tam sparťané sledovali každodenní hokejový život v akademii Frölundy Göteborg, čtyřnásobného šampiona švédské nejvyšší soutěže a dvojnásobného vítěze Champions Hockey League.
Stáže se zúčastnili sportovní manažer Michal Broš, šéftrenér mládeže a kouč juniorů Jan Tlačil, sparťanský analytik Tomáš Vrábel, kondiční kouč František Ptáček a hlavní kouč dorostu Richard Žemlička. Sparťané sledovali celkem 15 tréninkových jednotek na ledě a na suchu od kategorie U15 po dospělé. „Do čtyř z nich jsme byli pozváni k aktivní účasti na ledě. Hovořili jsme s ředitelem akademie Mikaelem Strömem, s ředitelem žákovského rozvoje i s hlavními trenéry všech kategorií včetně úspěšného Rogera Rönnberga, strůjce posledních úspěchů Frölundy Indians a loňského Trenéra sezony v Champions Hockey League,“ vypočítává Michal Broš.
Ředitel akademie Frölundy Mikael Ström si pro sparťany připravil prezentaci o principech fungování, historii a pevných zásadách akademie. S další zajímavou prezentací za nimi přijel Linus Fagemo, regionální šéftrenér švédského hokejového svazu. „Ten nás v prezentaci seznámil s principy švédského mládežnického rozvoje uplatňovanými na celostátní úrovni, nebo třeba s programem švédských mládežnických reprezentací,“ prozrazuje sparťanský sportovní manažer.
Spolu s ostatními trenéry tak dostal šanci nahlédnout “pod pokličku”. „Sledovali jsme každodenní fungování jedné z nejúspěšnějších akademií na světě, produkující každoročně neuvěřitelné počty hráčů pro světový hokej, kterou jezdí každou sezónu navštěvovat zástupci všech klubů NHL, aby viděli, jak se zlepšují budoucí hvězdy. Odvezli jsme si mnoho informací, myšlenek a námětů, které bychom chtěli přenést do našeho prostředí, protože neustále hledáme cesty k rozvoji naší akademie HC Sparta Praha,“ kvituje Broš.
František Ptáček, který je kondičním koučem jak u sparťanského A-týmu, tak i u dvou nejstarších mládežnických kategorií juniorů a dorostu, se zaměřoval na sledování tréninků mimo led. „Potěšilo mě, že to neděláme až tak rozdílně. Ale co se týče výkonnosti, tak jsou trošku jinde, což je dáno tím, že od kategorie U16 to mají nastavené určitým směrem a kdokoli se nechce podřídit, může si hledat jiný tým. Nemusí tam bojovat s nechutí hráčů podstoupit tvrdý tréninkový program nebo nevolí učitelů uvolňovat hráče pro tréninky,“ všiml si. „Pár zajímavých myšlenek ze Švédska pro vylepšení plánu off-ice přípravy naší akademie bychom určitě chtěli uvést v život,” plánuje.
Kouče sparťanského dorostu a bývalého vynikajícího hráče Richarda Žemličku zaujalo to, jak se zde kombinují tréninky se školní docházkou. „Všichni chlapci chodí do stejné školy, která je sportovní a v rámci možností uvolní hráče na ranní tréninky, čímž mají posunutou školu od 9 nebo až od 10 hodin. To si myslím, že je v tréninkovém režimu pro mládež to zásadní a potřebné, protože stihnou dvě třetiny nebo polovinu tréninku ráno. U nás je školství nastavené trošku jinak, takže naši hráči chodí do dvanácti různých škol a máme velké problémy s uvolňováním,“ mrzí ho.
Sparťanský analytik Tomáš Vrábel se zaměřil na fungování videa a statistik. „Zajímavostí je, že tým do osmnácti let nebo áčko mají videoporadu před každým tréninkem. My tady v Česku se bojíme toho, aby hráči nebyli přehlcení, zasycení a plní informací a ve Švédsku to řeší tak, že mají každý den zpětnou vazbu. Ta je totiž v jakémkoliv oboru strašně důležitá. Co jsem se bavil s videokoučem a analytikem, tak je to tam běžným zvykem. Když porada není, tak se hráči ptají, proč není a jestli mohou dostat nějaký výstup třeba do mobilu a aplikací, aby viděli, jak se jim vedlo na tréninku a při zápasech,“ popisuje.
„Zajímavé také je, že pracují s pokročilými statistikami, které jsou podobné těm našim na Spartě. Mají výhodu v tom, že švédská liga podepsala velmi lukrativní kontrakt s prestižní firmou Sportlogiq, která je ze severní Ameriky. Ta nabízí statistiky pro všechny kluby švédské nejvyšší soutěže, takže analytik už čísla pouze překládá do výstupů srozumitelných pro trenéry i hráče. V aréně mají stacionární kamery, které natáčí 24 hodin. Kdokoliv se tedy může kdykoliv podívat, co se na ledě děje, záběry si nahrát, stáhnout si je do telefonu, naznačkovat si situace a mít je nastříhané prakticky online. To jsou ty nejzajímavější věci, které by případně posunuly i náš klub,“ uzavírá.