Search
Close this search box.

Pelhřimovské městské sady nabízejí příjemnou relaxaci i poučení

Naučná stezka v Městských sadech, která už řadu let informuje veřejnost o přírodních i jiných zajímavostech tohoto parku, se začátkem listopadu 2018 dočkala obnovy. Jak informoval vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Pelhřimov Josef Slavětínský, konkrétně byly vyměněny následující tři informační tabulky, které byly vybledlé a špatně čitelné: Stromy (č. 2), která se nachází u cesty podél Bělé nedaleko sochy sv. Floriána; Zvířata (č. 3), která se nachází poblíž mostu přes Bělou ve směru od domova pro seniory k tenisovým kurtům; Významné stromy (č. 11), která se nachází nad domovem pro seniory. Náklady na obnovu hradilo město Pelhřimov prostřednictvím Odboru životního prostředí v rámci ekologické výchovy. Předchozí oprava naučné stezky se uskutečnila v loňském roce, kdy byly vyměněny dvě tabule.

Naučná stezka „Městské sady“ se nachází v tomto parku od roku 2005, kdy ji připravilo Středisko ekologické výchovy Mravenec na základě objednávky města Pelhřimov. Obsahuje celkem 12 zastavení s následujícími informačními tabulemi: 1. Historie Městských sadů; 2. Stromy; 3. Zvířata; 4. Horniny; 5. Lesy; 6. Voda – ryby; 7. Les – stopy; 8. Podnebí; 9. Ptáci – budky; 10. Rostliny; 11. Významné stromy; 12. Chráněná území. Důvodů, proč vybudovat okruh naučné stezky informující o zajímavostech parku samotného i přírody Pelhřimovska obecně, bylo hned několik – přírodní charakter parku s pestrou skladbou dřevin, zajímavá historie vzniku Městských sadů a jejich vysoká návštěvnost. Naučná stezka je vhodným prostředkem, jak nenásilně, poutavě a přirozeně v přírodním prostředí široké veřejnosti přiblížit rozmanitost a hodnotu krásné a zachovalé přírody na Vysočině.

Městské sady, které v posledních letech prodělaly rozsáhlou revitalizaci, nabízejí kromě místa k odpočinku i vyžití pro příznivce sportu v podobě workoutového hřiště a také dětské hřiště pro nejmenší (na snímku vzadu). Nejnovější zajímavostí, která si zaslouží pozornost, je Lípa svobody, která byla vysazena nedaleko Domova pro seniory při příležitosti nedávných oslav 100 let samostatného Československa.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient