Patří florbal na olympiádu?

(Aktualizováno před )

České fotbalové reprezentaci se v posledních letech moc nedaří, to samé se dá říci o hokejistech. Nemohl by jejich krize využít jiný kolektivní sport a vyhoupnout se na jejich úroveň v popularitě? Jeden se nabízí – florbal.

Tento rychlý, dynamický, zároveň technický sport si zamilovala především mládež, což už je velké plus do budoucna. Hodně tomu přispěla skutečnost, že je často součástí tělocviku nejen na základních, ale i středních školách. Navíc je florbal svým způsobem podobný hokeji, což třeba zaujme ty, pro které je hra na kluzišti moc tvrdá, ale uchvátila je hra s hokejkou.

Občas problesknou i hlasy, nebo spíše přání z českého florbalového publika, jestli je možnost, aby florbal patřil do olympijské rodiny. “Věřím, že se toho za nějakou dobu dočkáme. Florbal už je na světových hrách a rozhodně dělá vše pro svou propagaci v zemích, kde se ještě neuchytil,” podotýká k tématu olympiáda Jakub Jirsa, hráč naší nejvyšší soutěže. “Problém je však totální nevyrovnanost a předvídatelnost celého turnaje, tak jak to nyní vídáme na světových šampionátech. Na 99% víte dopředu, že zlato budou brát Švédové nebo Fini a o bronz si to rozdají Češi se Švýcarskem.”

A to je ten hlavní problém, proč si asi zatím florbal nezaslouží, aby byl zapsán na olympijské hry. “Dokud se tato čtyřka nevyrovná a země druhého sledu se nám kvalitativně nepřiblíží, nemá další mezinárodní turnaj, co se týče soutěžení, smysl.”

Jakub Jirsa, který je hráčem FBC Česká Lípa, zažil amerického spoluhráče ještě v době, kdy jeho tým hrál druhou nejvyšší soutěž. “Pokud nebyl nejhorší v týmu, tak rozhodně patřil mezi nejhorší a to podle mě hodně vypovídá o kvalitě mezinárodního florbalu mimo TOP4.”

Vraťme se však k českému florbalu, který se svou popularitou dostal na úroveň basketbalu, volejbalu, nemluvě o házené. Dostat se však na úroveň fotbalu a hokeje je zatím podle Jakuba Jirsy nemyslitelné. “Sice si všude můžeme přečíst, jak florbal u nás roste a jsme hned po fotbale největší sport, co se týče členské základny, ale to s popularitou jako takovou nemá nic společného. Podle mě je největší handicap florbalu jeho televizní neatraktivnost. Ani mě jako hráče nebaví florbal v TV sledovat a vlastně si nedokážu představit čím může oslovit nezaujatého diváka. Míček je prostě pro kameramany moc rychlý a i když padne krásný gól, kolikrát je kamera o vteřinu pozadu a z celé akce v podstatě nic nevidíme.”

Když se vrátíme k základní otázce tohoto článku, jestli se florbal může někdy dostat na olympiádu, odpověď zní: Ano. Hodně by tomu ale pomohlo, kdyby se olymiáda konala třeba ve Švédsku či (v lehké nadsázce) v České republice… Např. za dva roky se objeví poprvé na olympiádě karate. Olympiáda se totiž koná v Japonsku, v kolébce tohoto bojového umění.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz