Parní vlak „Pocta první republice“ vyrazil z Prahy přes Křivoklát do Lužné u Rakovníka

České dráhy společně se Středočeským krajem připravily na sváteční den 28. října slavnostní jízdu parního vlaku „Pocta první republice“. Vlak jel z pražského hlavního nádraží přes Beroun, Křivoklát a Rakovník do Lužné u Rakovníka a v jeho čele jela parní lokomotiva „Šlechtična“. Po trase vlaku byl přichystán sváteční program, který připomněl 100. výročí vzniku Československé republiky. Cestující se na něj mohli těšit na hradě Křivoklát, na rakovnickém nádraží, v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka a také ve stanici Stochov. Tady byla otevřená prezidentská čekárna.

„V neděli vrcholí oslavy významného a neopakovatelného výročí. Uplynulo 100 let od vzniku samostatného Československa. 28. října 1918, kdy se začala psát nová kapitola našich dějin. Středočeský kraj má za sebou celou řadu akcí, kterými si připomněl to, čím naše krásná země za uplynulé století musela projít a jaké osudy si museli její občané prožít. Nebyla to jen Praha, která představuje symbol naší státnosti, ale zejména kraj středních Čech, který tvořil pramennou studnici dějům, jež naši státnost ovlivňovaly. Tomu nejzajímavějšímu z období deseti dekád od roku 1918 až 2018 se věnoval projekt ‚100 let české státnosti ve Středočeském kraji‘. Publikaci, která v jeho rámci vznikla, jsme veřejnosti během jízdy vlaku ‚Pocta první republice‘ rovněž představili,“ prozradila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Celý letošní rok si připomínáme sté výročí vzniku Československé republiky. Jako národní dopravce jsme už v jarních a letních měsících připravili řadu akcí v rámci vlastního projektu ‚100 let spolu‘. Mezi ty největší patřil ‚Prezidentský vlak‘, který jsme vypravili společně s Národním technickým muzeem. O sváteční neděli 28. října se řada vzpomínkových projektů propojí a pod hlavičkou ‚1918 – 2018: Společné století‘ připomenou den, kdy přesně před sto lety vznikl samostatný stát Čechů a Slováků,“ říká Michal Štěpán, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod, a doplňuje: „O sváteční neděli společně se Středočeským krajem jsme vypravili parní vlak, který spojil významná místa spjatá nejen s českou historií, ale také s českou železnicí. Kromě parní jízdy se cestující mohli těšit ze svátečního programu na hradě Křivoklát, na rakovnickém nádraží, ale také v našem muzeu v Lužné u Rakovníka. Jiný parní vlak také jel z Lužné do Stochova. Tady si cestující prohlédli prezidentskou čekárnu, kde trávil čas T. G. Masaryk při svých cestách vlakem do Lán.“

Parní vlak odjížděl z pražského hlavního nádraží v 9:18, příjezd na Křivoklát byl naplánován na 11:22, do Rakovníka v 11:46 a do cílové stanice Lužná u Rakovníka v 12:33. Na zpáteční cestu z Lužné se vlak vydá v 15:48 a do Prahy hl. n. přijede v 18:46.

Jízdenky bylo možné zakoupit u všech pokladních přepážek Českých drah, při nákupu v předprodeji je součástí jízdenky rezervace místa k sezení. Zpáteční jízdenka z Prahy do Lužné stála 400 Kč, z Prahy na Křivoklát a zpět 320 Kč. V prodeji byly také úsekové jízdenky mezi jednotlivými stanicemi.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz