Pardubický kraj podpoří školení čtyř začínajících lékařů

Pardubický kraj pokračuje v motivaci výchovy mladých lékařů proti nedostatku praktických lékařů v regionu, a proto opět vyhlásil dotační program na podporu školitelů, kteří se ujmou absolventů medicíny, kteří se hodlají stát praktickými lékaři nebo lékaři pro děti a dorost. Krajskou podporu v celkové výši 240 tisíc korun získají čtyři žadatelé. Pro každého je připravena částka 60 tisíc korun.

„V rozpočtu máme pro letošní rok připraveno 500 tisíc korun. Nakonec jsme obdrželi čtyři žádosti, kdy každá z nich splnila náležitosti pro přiznání krajské dotace. Personální situace ve zdravotnictví obecně není přívětivá, jelikož stávající lékaři stárnou a noví příliš nepřichází. Proto se touto formou snažíme nové zdravotníky motivovat, a to k působnosti právě v našem regionu,“ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. „Krajský finanční příspěvek může zaškolující lékař využít například na školení či stáže v nemocnicích, ale také jako finanční přilepšení pro začínajícího lékaře,“ doplnil radní Ladislav Valtr.

Než absolvent získá způsobilost pro samostatný výkon práce praktického lékaře, musí projít vzdělávacím cyklem. Toto vzdělávání probíhá formou rezidenčních míst, která vypisuje, schvaluje a financuje Ministerstvo zdravotnictví. Rezidenční místo vzniká u poskytovatele zdravotních služeb, který vypíše výběrové řízení a vybere si absolventa – rezidenta, kterého bude školit. Rezident se pak stává jeho zaměstnancem. Dotace od ministerstva zdravotnictví je však určena pouze na částečnou úhradu nákladů souvisejících se specializačním vzděláváním zdravotnických pracovníků.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.