Pardubický kraj chce získat norské prostředky na podporu studentské výměny

Již téměř 20 let spolupracuje Gymnázium Česká Třebová se základní školou v Norském Prestfossu. Nyní by mohla být spolupráce zahrnuta do projektů v rámci Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska. O této možnosti jednali zástupci Pardubického kraje a gymnázia se svými norskými protějšky. V rámci vyhlášené výzvy je možné na výměnu studentů, pořádání seminářů a vzdělávání získat téměř 1,3 milionu korun.

„Fondy EHP a Norska v rámci bilaterální spolupráce nabízí výbornou možnost jak posunout dlouhotrvající spolupráci českotřebovského gymnázia se školou v Prestfossu. Na základě jednání s ředitelem školy a jeho kolegy podáme oficiální žádost o podporu, která může dosáhnout až 1,3 milionu korun s tím, že z fondů je hrazen celý projekt bez jakékoliv spoluúčasti obou stran. Jedná se o možnost, kterou nechceme promarnit,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který je sám absolventem českotřebovského gymnázia a v rámci výměnných pobytů se v době svého studia do Norska také podíval.

Kraj podporuje výměnu studentů a zahraniční spolupráci škol a dalších subjektů dlouhodobě. „Při různých příležitostech se snažíme podporovat získávání nových zkušeností našich studentů v zahraničí. Kromě každoročně vyhlašovaného grantu na zahraniční spolupráci se nám daří, aby mohli například studenti gastro oborů zajišťovat recepce na českých ambasádách. V minulosti se tak stalo ve Francii, Vídni a v letošním roce podruhé vyšleme studenty do Gruzie. S podobnou motivací jsme vyslali v letošním roce naše konzervatoristy do Spojených států amerických,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Naši studenti jednou za dva roky vyjíždí do Norska, kde bydlí v rodinách a komunikují se svými norskými vrstevníky. Je to důležité nejen pro získání praktické zkušenosti s fungováním jiného systému školství, ale především pro procvičení anglického jazyka a získání většího rozhledu. Ten je z mého pohledu jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme, kromě samotného vzdělání, studentům dát,“ uvedl ředitel Gymnázia Česká Třebová Josef Menšík.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.