Search
Close this search box.

Pardubice ocenily třítisícího účastníka třídícího bioodpad

Během 11 let, které uplynuly od zahájení projektu samostatného sběru biologicky rozložitelného odpadu, „obsadily“ hnědé kontejnery na bioodpad, celé Pardubice. V současné době tuto hrazenou službu využívá už 3021 pardubických domácností. Město ve středu ocenilo třítisícího účastníka projektu.

Přihlášku s pořadovým číslem 3000 vyplnila Martina Nováková z Bílého Předměstí. Od zástupců města a Služeb města Pardubic, které sběr organizují, převzala nejen hnědý kontejner na bioodpad, ale také mobilní telefon a poukaz na odběr 3 000 kilogramů kvalitního kompostu.

„Třídíme plast, sklo a papír, tak jsme si řekli, že pomůžeme životnímu prostředí ještě nějak a rozhodli jsme se i pro třídění bioodpadu. Když jsem nás přihlašovala, vůbec jsem netušila, že nějaká takováto soutěž probíhá. Skutečnost, že jsem vyhrála, mě opravdu překvapila. Uvidíme, jak s výhrou naložíme. Část kompostu si necháme na zahrádku, něco přenecháme rodičům, určitě jej však využijeme,“ řekla Martina Nováková

Se separací bioodpadu začaly Pardubice v roce 2007. Postupně svoz zelené hmoty rozšířily na území celého města i přilehlé obce. Zájem o tuto službu stále roste, jen v prvních měsících letošního roku si ji objednalo na 75 domácností. „Bioodpad je cennou surovinou a jsem rád, že se jeho sběr v Pardubicích setkal se značným ohlasem. Přesto se snažíme motivovat k samostatnému ukládání odpadů ze zahrádek další obyvatele města. Cením si každého, kdo se do projektu sběru bioodpadu zapojí a zelený odpad, který by jinak skončil v popelnicích a následně na skládkách, odešle touto cestou do kompostárny. Chceme motivovat další obyvatele Pardubic, proto jsme se rozhodli, že oceníme účastníka s pořadovým číslem 3 000,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozinek, do jehož gesce spadá i péče o životní prostředí.

Kontejnery na bioodpad mají účastníci projektu zapůjčeny od města Pardubice. Servis svozu a výsypu zajišťuje svozová firma Služby města Pardubic, která se také stará o jejich vyprazdňování a následně o likvidaci zeleného odpadu v kompostárně v Dražkovicích. Službu si účastníci hradí částečně sami, za rok zaplatí 300 korun za servis výsypu nádoby. Jako poděkování za účast v projektu svozu bio nádob mají účastníci projektu ročně nárok na 50 kilogramů kvalitního kompostu zdarma. Na jejich zahrady se tak jen v loňském roce vrátilo 28 tun kvalitního kompostu.

Do projektu se ale nezapojují pouze obyvatelé rodinných domů. „Mezi účastníky patří i pardubické základní a mateřské školy se zahradou, které mají od služeb speciální nádoby. Celkem bylo těmto zařízením zapůjčeno 46 kontejnerů o objemu 1 100 litrů a 15 compostainerů o objemu 140 litrů, do kterých pak uživatelé odkládají posekanou trávu, listí, štěpky větví, ovoce nebo zeleninu. Za nedodržení čistoty odkládaného bioodpadu ale hrozí až vyřazení z projektu,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice Miroslav Míča.

V loňském roce vyseparovaly pardubické domácnosti 1584 tun zelené hmoty, což je více než devítinásobek toho, co „odesílaly“ do kompostárny v prvních letech. Vzniklo z ní zhruba 600 tun kvalitního kompostu. Celkem bylo v kompostárně v Dražkovicích v roce 2017 zpracováno 10.554 tun bioodpadů a vyexpedováno z ní téměř 4 000 tun kvalitního kompostu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient