Search
Close this search box.

Památku válečných veteránů uctili v Liberci nejen vojáci

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. 11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v severofrancouzském Le Francport podepsáno příměří, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. 11. listopad je uctíván též jako Den vzpomínek. Symbolem Dne veteránů je květ vlčích máků.

Hned na třech místech v Liberci si nejen vojáci, ale i hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři i zástupci samospráv připomněli památku válečných veteránů. Vzdali hold hrdinům, kteří bojovali či padli v 1. světové válce.

Uctění pohřbených vojáků a položení květin zahájila pietní vzpomínka u Památníku padlých v 1. světové válce na vojenském hřbitově v Ostašově. Minutou ticha přítomní vzpomněli na padlé vojáky také u Památníku padlých v Ruprechticích. Den veteránů pokračoval v kasárnách 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany, kde se konal slavnostní nástup. Hejtman LK Martin Půta při této příležitosti udělil Záslužné medaile IZS Libereckého kraje I. a II. stupně.

Od Československé obce legionářské obdržel uznání za podporu a spolupráci hejtman Libereckého kraje Martin Půta, velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Karel Navrátil, ředitel Krajského vojenského velitelství Liberec Miroslav Brázda, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Luděk Prudil, ředitel Věznice Rýnovice vrchní rada Vlastimil Kříž, starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka a další.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient