Search
Close this search box.

Ručně vyráběné vánoční ozdoby ze skla patří k národnímu bohatství

Zdá se, že skleněné ozdoby na stromek jsou součástí Vánoc v Čechách již odnepaměti, ale není tomu tak. Dříve se stromky zdobily ovocem, sušenými plody i cukrovím. Teprve s příchodem německých sklářů do Jizerských hor započala výstavba malých skláren v lesích, kde se zpracovávaly polotovary podomácku – formováním nad kahanem. Výroba skleněných perlí se pak postupně rozšířila z Jizerských hor až do Krkonoš a firmy, které se na tuto výrobu specializovaly, začaly vznikat až počátkem 20. století. Skláři byli chudí a tak si přivydělávali k výrobě bižuterie i montováním vánočních ozdobiček ze zbytků nafoukaných perlí.

Skleněné vánoční ozdoby patří neodmyslitelně k atmosféře českých Vánoc stejně jako kapr se salátem nebo tradice lití olova. Přitom ale ručně vyráběné dekorace sklářských umělců málem pohřbila levná strojová konkurence především z asijských zemí, což je přinejmenším smutné. Vždyť každá koulička či jiná zářící ozdoba, vyrobená od začátku do konce lidskou rukou, je malým uměleckým dílem těžko měřitelným s výrobky stroje.

Velkým problémem v Čechách je také v současné době nedostatek zkušených sklářů, kteří by tuto krásu dokázali bezchybně vyrobit a než se tak stane, trvá to u některých řemeslníků i několik let. Pokud ale sledujeme práci odborníka, obvykle to stojí za to. Hotové kouličky, zvonečky a další tvary pak mají na starosti malíři a malířky, kteří se nebojí do vzorování zapojit vlastní invenci. Vzniká tak jedinečné dílo, které kouzlo Vánoc v České republice ještě umocňuje.

Na českém trhu jsou stále nejoblíbenější retro vzory nebo klasické vánoční kolekce a objevují se i novinky inspirované přírodou, nezvyklé barvy či skandinávský design.

Vedle klasických foukaných vánoční ozdob mají v Čechách dlouhou tradici i ozdoby vyráběné ze skleněných perliček. Do skleněné trubičky nahřáté nad hořákem se foukne vzduch a když se horké sklo roztáhne do formy, vznikne řada perliček, kterým se říká “klauče“. Do nich se pak natáhne stříbrný roztok, který po zredukování ulpí skleněných stěnách. Perličky jsou tím pádem stříbrné zevnitř a stříbro se z nich nemůže seškrábat ani odřít. Teprve potom se klaučata nařežou na perličky nebo jiné dílky a dají se navlékat. Než je taková ozdoba kompletní, projde lidskýma rukama několikrát, ale výsledek bývá dechberoucí.

Nezapomínejme na kouzlo této křehké vánoční krásy i v dnešní uspěchané době, podporujme rozkvět tradičních lidových řemesel a třeba se letos rozzáří i váš stromek několika ozdobami z českých sklářských dílen.

Autor: Lída Hammerová/DomáciNoviny.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient