Fotopast Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) nasnímala mladého vlka. Je to po mnoha desetiletích první potvrzený vlk v této oblasti.
Odborníci zabývající se divokými šelmami předpokládají, že se do Krkonoš dostalo vlčí mládě z Broumovska či Vraních hor. Nevylučují ani jeho příchod z Polska.
V posledních letech právě díky fotopastím dochází k potvrzení, že se vlci postupně vrací na naše území. Jejich největší výskyt je zaznamenán především v okolí Máchova kraje či Ralsku. Důkazy o jeho pohybu už také potvrdily fotopasti v Krušných horách, Jeseníkách, Beskydech a letos v lednu i v okolí Luže. V Máchově kraji byla navíc po více jak sto letech potvrzena narozená vlčata.
S návratem vlka však přicházejí i problémy a to především chovatelům ovcí, kteří už zaznamenali ztráty po útocích těchto divokých šelem. Např. jen Liberecký kraj musel v rámci odškodnění vyplatit chovatelům více jak 100 000 korun za zabitá zvířata.
Naopak ochránci přírody je vnímají pozitivně v tom smyslu, že se vlci přirozeně postarají o přemnožená zvířata jako jsou divoká prasata, jeleni či daňci. Navíc můžou být vnímáni jako tzv. „zdravotní policie“, protože loví nemocné a staré kusy zvěře.
Nadále platí, že člověk se vlka nemusí bát, protože je to velmi plaché zvíře. Jak už bylo řečeno, tato šelma zde nachází spoustu možností obživy, takže nemá důvod přibližovat se příliš k lidským obydlím.