Otec neplatil 15 let výživné na své děti, zastání našly až u Ústavního soudu

Dnes došlo u Ústavního soudu v Brně k přelomovému verdiktu. Soud se zastal dvou sourozenců, kterým jejich otec dlužil statisíce na výživném. Původní verdikty u Okresního soudu v Písku, Krajského soudu v Českých Budějovicích, ale i Nejvyššího soudu přitom vyhověly otci, který požadoval navrácení řidičského oprávnění, které mu mu bylo odebráno. Pozastavení řidičského průkazu se stalo v posledních letech účinným nástrojem, jak z dlužníka vymoci výživné.

Otec dlužil sourozencům peníze zhruba za 15 let. Okresní soud na něj uvalil exekuci, součástí toho bylo i pozastavení řidičského oprávnění.

Podle vyjádření Ústavního soudu v Brně by pozastavení řidičského průkazu kvůli dluhu na výživném nemělo končit po dovršení plnoletost dětí, ale až po vymožení celého dluhu. „Je to jediné férové řešení. Pokud je to institut zajišťující dlužné výživné z doby nezletilosti, pak je samozřejmé, že by ukončení exekuce okamžikem nabytí zletilosti svědčilo těm, kteří nic neplatí, a naopak by bylo přísné pro ty, kteří zaplatili,“ řekla novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková, která navíc dodala, že je nutné mladým lidem pomoci ke vstupu do dospělosti a ne jim naopak tímto způsobem to ztěžovat.

Ústavní soudci se shodli na tom, že je podstatné, zda vymáhaná pohledávka vznikla v době nezletilosti dětí a ne to, kolik bylo dětem, když podaly stížnost na neplacení výživného.

Scroll to Top
Web spravuje Webklient