Osudové osmičky v galerii Kryt

V roce 2018 si připomínáme výročí několika zásadních okamžiků v našich dějinách. Založení samostatného československého státu, od jehož vzniku letos uplyne přesně 100 let a čekají nás i další významné „osudové osmičky“.

Rok 1938, tedy rok, kdy byla podepsána Mnichovská dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o odstoupení pohraničních území Československa Německu, podepsána byla 29. září 1938 v Mnichově. Dále rok 1948 – samotný únor 1948 označovaný komunistickou stranou jako „vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí“ a rok, jehož cílem bylo nastolení komunistické diktatury, likvidace parlamentního demokratického systému a připojení Československa k sovětskému bloku. A nakonec rok 1968, Pražské jaro a invaze vojsk Varšavské smlouvy, tedy vpád armád pěti komunistických zemí do tehdejšího Československa.

Městská galerie Kryt si pro návštěvníky a obyvatele města připravila sérii čtyř tematických výstav.

A na co se u nás můžete těšit?

Již v pátek, 3. 8. 2018 v 17:00 zahájíme první výstavu, a to výstavu s názvem Portréty a podpisy československých legionářů. Výstava Františka Frolíka seznámí návštěvníky s osobnostmi, které rozhodující měrou ovlivnily vznik legií. Nosným tématem výstavy je připomenutí 100. výročí bitvy u Zborova, která výrazně ovlivnila další vývoj československého zahraničního odboje a jeho mezinárodního uznání. Cílem je připomenout veřejnosti události, které přispěly k vytvoření samostatného státu Čechů a Slováků. Představíme vám také několik osobností z politického života, které se zasloužily o vznik československých legií. Výstava je kombinovaná s výstavou materiálů a fotografií získaných na základě výzvy uveřejněné v Kláštereckých novinách od občanů města Klášterce nad Ohří.

Po této výstavě bude v září následovat výstava Osudové osmičky zaměřená na roky 1938, 1948 a 1948, v říjnu pak představíme osobnost našeho prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka na výstavě s názvem Prezident TGM a celou sérii uzavře výstava věnovaná osobnosti posledního československého prezidenta Václava Havla, s názvem Václav Havel, politika a svědomí.
Jednotlivé výstavy vám blíže představím v průběhu jejich realizace.

Těšíme se na vás již v pátek, 3. 8. 2018 v 17:00, na zahájení první výstavy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient