Search
Close this search box.

Ostravští hasiči přivezli 5 zlatých medailí ze světových her v Jižní Koreji

Ppor. Miroslav Šín a nstržm. Roman Viej z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) přivezli domů ze 13. Světových her hasičů v Jižní Koreji celkem 5 zlatých medailí. Byli členy reprezentace HZS ČR v TFA („Nejtvrdší hasič přežije“). Světové hry se konaly od 11. do 17.9.2018 v jihokorejském městě Chungju.

Miroslav Šín byl sice jediným trenérem českého hasičského výběru s 10 kvalitními závodníky, ale ještě před zahájením soutěžních disciplín TFA si „odskočil“ zasoutěžit v silových disciplínách – hned 11. a 12. září. První zlatou získal v absolutním pořadí v silovém trojboji (benč, dřep, mrtvý tah – cca 40 soupeřů), druhou v páce (cca 40 soupeřů), když porazil 6 kvalitních protivníků.

Třetí zlatou získal poslední den her společně s celým českým týmem (včetně Romana Vieje) v jihokorejském národním sportu – přetahování lanem. Korejci nasadili 40 týmů, zbytek doplnila ČR, Írán, Turecko, Mongolsko a Indie.

Roman Viej se stal nejtvrdším světovým hasičem v TFA ve věkové kategorii do 40 let. V boji o zlato a pohár mu stáli nejlepší tvrdí hasiči z USA, Velké Británie, Německa, Indie, Hongkongu, Číny, Ruska či Turecka, celkem cca 60. K tomu přidal druhou zlatou (společně s Mirkem Šínem a dalšími) v přetahování lanem.

Jihokorejci měli hry po organizační stránce dobře připravené. Romana Vieje nevyvedlo z míry ani to, že zahraniční borci absolvovali (v zásahovém oblečení, včetně lahve se vzduchem na zádech jako zátěže) své silové, pohybové a běžecké disciplíny za deště, zatímco domácí závodníci si počkali – i mimo oficiální pořadí startů – až na závěrečný den, kdy už nepršelo.

Celkem se světových hasičských her zúčastnilo na 7000 závodníků z 65 zemí v 75 sportovních disciplínách.

Vedle úspěchů borců z Moravskoslezského kraje získali další členové českého týmu celkem 11 medailí (včetně Vieje) – 6 z disciplín TFA a 5 ze „Stair Race“ – kilometrového výběhu po schodech s převýšením 300 metrů v atletické výbavě. Tuto disciplínu měl naordinovánu Roman Viej už jen jako trénink.

Borci z Ostravy strávili na cestách do Jižní Koreje a zpět 2x 26 hodin. Nejprve vlakem z Ostravy do Prahy, pak letadly do Moskvy a jihokorejského Soulu a nakonec tři hodiny autobusem do Chungju. Místní strava byly podle Mirka Šína rozmanitá – maso, ryby, zelenina, ale brutálně ostrá a přitom planá. V restauracích byla ale zdarma pitná voda. Občas měli trenér i závodníci problém se domluvit s korejskými organizátory, kteří vládli jen chabou angličtinou.

Českou výpravu vedl několikanásobný mistr světa v TFA kpt. Lukáš Novák, který podle Šína sám nepoznal 11 let porážku ani doma, ani v zahraničí. Všechny náklady na výpravu do Jižní Koreje hradilo generální ředitelství HZS ČR.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient