Příspěvkem Ostravského muzea k 100. výročí vzniku Československa je výstava Boudičky odklopit aneb v čem jsme se vozili. Mapuje historii kočárků a jedna část výstavy je věnována období první republiky od roku 1918. Výstavu doplňují panenky, dětské oblečky a historické fotografie Ostravanů s kočárky v ulicích města nebo parcích.
Výstava je rozdělena do pěti časových celků. „Vystavujeme celkem 101 kočárků. Nejstarší exponát je z roku 1880, jedná se o dřevěný trojkolový kočárek,“ uvedla spoluautorka výstavy Kateřina Barcuchová. Jen o pět let mladší je rovněž dřevěný „sportovní“ kočárek, další jsou z přelomu 19. a 20. století a jejich typickým znakem jsou velká kola.
„Jednu sekci věnujeme kočárkům z roku 1918 a z období první republiky. I na kočárcích je vidět, jak se po první světové válce měnil život a móda. Vznikaly firmy, které se věnovaly výrobě kočárků a jejich design se rychle proměňoval,“ ukazovala ředitelka muzea Jiřina Kábrtová. Kočárek z roku 1918 je již rozkládací, další již měly posuvné střechy, některé svým vzhledem připomínaly autíčka. Robustností této části expozice dominuje anglický skříňový kočárek z roku 1933, který však vyrobila česká firma. Místnost s kočárky z první republiky doplňují dvě velkoformátové fotografie parku Jožky Jabůrkové a Husova sadu, které byly promenádním místem a často je využívaly právě maminky s kočárky.
„Ke spolupráci jsme pozvali i partnerské město Ostravy – Katovice. I když vzdálenost mezi oběma městy činí jen sto kilometrů a obě patřila do Horního Slezska, je na vzhledu kočárků vidět rozdíl,“ připomenula ředitelka Kábrtová. Výstavu doplňují panenky a kočárky pro ně, dětské oblečky nebo křtící souprava. Chodbu zaplnily historické fotografie maminek a tatínků s kočárky. „Požádali jsme ostravskou veřejnost, aby nám zapůjčila tyto snímky. Naskenovali jsme je a vystavili na chodbě. Těším se, jak se budou návštěvníci na fotkách hledat a poznávat jednotlivá místa,“ usmála se ředitelka Jiřina Kábrtová. Výstava v Ostravském muzeu potrvá do 3. června.