Osmý ročník Jarního běhu se konal v mrazivém počasí

Osmý ročník Jarního běhu se uskutečnil v sobotu 17. března v Přerově. V průběhu týdne počasí vypadalo slibně, avšak už ve čtvrtek přišlo ochlazení až nakonec do soboty klesly teploty z úterních příjemných 13°C na bod mrazu. K zimním teplotám se přidal ještě nepříjemný silný vítr, který pocitovou teplotu srážel do minusových čísel.

Oproti loňskému vydařenému ročníku, kdy s příjemným počasím přibylo i běžců na startu, byl tento ročník poměrně slabší. Avšak každý, kdo nakonec našel odvahu se postavit na start, zaslouží poklonu. Celkem se Jarního běhu zúčastnilo 87 mladých běžců a běžkyň ve věku 8 – 17 let. Závod byl také letos součástí Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje, a tak je jasné, že se každý bod počítá počasí nepočasí.

Nejpočetnější výpravu tvořil s 25 atlety AK Šternberk. S dvaceti atlety na pomyslném druhém místě figurují SK Hranice a domácí oddíl. Co do počtu medailí byl s 12 cennými kovy nejúspěšnější opět klub ze Šternberka. Po pěti medailích získali shodně opět Hranice s Přerovem. Celkem dvě medaile vybojovaly kluby z Uničova, Nové Hradečné a Opavy a jednu medaili si odvezl AD team.

Třikrát dosáhli přerovští závodníci na nejcennější medaili. V kategorii nejmladších hochů (roč. 2009-2010) ji vybojoval Šimon Bajcar, když ve finiši těsně porazil závodníka AD teamu Matěje Dedka. Oba na trati dlouhé 700 metrů dosáhli času 2:59 minuty. Mezi mladšími žáky na dvojnásobné trati triumfoval Vojtěch Karlík, když tratí prolétl za 5:55 minuty. Na stejné trati slavil první místo také starší žák Filip Sehnal (5:42 min), kterého na stupně vítězů doprovodil druhý Oliver Punge (6:05 min).

Třetí v kategorii mladších žákyň doběhla Elena Laitochová, která 1400 metrů zvládla za 6:36 minuty. Bronzová medaile jen těsně unikla dorostenci Martinu Kadalovi, který v posledním kole mocně finišoval a nakonec mu třetí místo uniklo jen o několik desetin sekundy. Trať dlouhou 2100 metrů zvládl za 9:45 minuty a dosáhl stejného času jako třetí i čtvrtý závodník.

Nejpočetnější zastoupení měli domácí v kategorii mladších žáků. Kromě vítězného Karlíka startovali Samuel Punge (6:18 min / 6. místo), Lukáš Kopec (6:50 min / 8. místo) a David Martinec (7:09 min / 10. místo). Šestá doběhla mladší žákyně Kristýna Gracová (7:19 min) a do závod nedokončila Daniela Vojtěchovská.

Mezi přípravkáři bral desáté místo Daniel Kasan (3:58 min) a o jednu příčku za ním se umístil Jindřich Kundera (4:24 min). Nejlepší z děvčat v kategorii přípravky byla Adéla Školová na sedmém místě (3:11 min). Devátá doběhla Barbora Pešáková (3:20 min) a desátá Ema Kroupová (3:23 min). Jako patnáctá závod dokončila Kateřina Karlíková v čase 3:45 minuty.

V kategorii nejmladších hochů bral desáté místo Matěj Šrom (3:52 min) a mezi nejmladšími dívkami byla Aneta Školová devátá (3:56 min).