Orlová zabodovala v rámci hodnocení republiky v přípravě veřejných zakázek

Konkurence o veřejné zakázky se propadla o třetinu. Jen ve stavebnictví proto letos stát přijde o 17 mld. Kč, odhaduje v září vydaná studie Econlabu. Nejmenší škody páchá propad ve městech, která zakázky vypisují chytře: Orlová, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary vypisují zakázky ve vhodnou dobu, vhodnou formou a hlavně je kvalitně připravují. Vyplývá to z dílčího žebříčku velkého srovnání měst zIndex.cz.

Rok 2018 je z hlediska konkurence o zakázky nejhorším v posledních patnácti letech. Vedle trhu stavebních prací pokračuje markantní propad i v lesnictví, nebo právních a poradenských službách. Příčinou je paradoxně ekonomický boom – firmy nemají zájem se hlásit o státní zakázky, když je všude práce dost.

Jak se s problémem mohou úřady vypořádat? Prvním krokem je nedělat zbytečné chyby. „Taková stavební zakázka vypsaná v říjnu, v užším řízení a ještě s elektronickým příjmem nabídek, to je zaručený odpuzovač konkurence. Spočítali jsme, že tyto tři chybné kroky dohromady způsobí skrze slabší soutěž navýšení ceny v průměru 20 %,“ shrnuje spoluautor zIndexu Jiří Skuhrovec.

Dále je nutné zakázky připravovat a dávat o nich firmám proaktivně vědět: „Máme notifikační systém, který firmy automaticky na nově vypsané zakázky upozorňuje,“ shrnuje vedoucí rozvoje a investic v Karlových Varech Daniel Riedl. Takový přístup nad rámec prostého uveřejnění v centrálním rejstříku nese ovoce. Městu se hlásí v průměru o firmu více, než je běžné.

Významnou roli podle studie hraje i tzv. profil zadavatele, tedy nástroj pro uveřejňování zakázek. Studie ukazuje, že ve státním nástroji NEN se zejména o menší zakázky hlásí v průměru méně firem, než v komerčním EZAKu, nebo e-zakázkách. Bezplatný státní systém tak nemusí být pro zadavatele vždy nejekonomičtější volbou.

„Problematika veřejných zakázek je velmi složitá a komplikovaná. Situace, do kterých se v rámci zadávacích řízení dostáváme, bývají mnohdy téměř neřešitelné. Bohužel ani legislativa není v této oblasti přehledná a nápomocná. S obdobnými problémy se potýkají všichni zadavatelé a snaží se najít ta nejlepší řešení. Město Orlová se dlouhodobě umisťuje v čele hodnocení zadávání veřejných zakázek, a za to vděčí dlouholetým zkušenostem zaměstnanců a snaze se neustále učit a zlepšovat,“ podotkla vedoucí orlovského odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.