Search
Close this search box.

Orangután Ňuňák je vystaven v muzeu

Populární samec orangutana bornejského Ňuňák se stal exponátem Muzea města Ústí nad Labem. Muzeum vystavilo jeho kosterní a dermoplastický preparát.

Zároveň byla pokřtěna nová publikace Ňuňák miláček Ústečanů, která vznikla ve spolupráci několika autorů vzpomínajících na tuto ojedinělou zvířecí osobnost.

Ňuňák a jeho družka Ňuninka se do ústecké zoo dostali v roce 1989 jako mláďata a stali se hrdiny filmu Dva lidi v zoo. Později bylo zjištěno, že byli obětí pašeráků zvířat. Nakonec bylo rozhodnuto, že v Ústí nad Labem zůstanou a v zahradě se jim narodilo pět mláďat, samička Cantik je v ústecké zoo dosud. Ňuňák však v minulém roce onemocněl rakovinou a jeho trápení ukončila eutanázie.

Rada města poskytla na zhotovení preparátů mimořádnou dotaci 150 000 korun. Budou zařazeny do přírodovědných sbírek Muzea města Ústí nad Labem. Nyní jsou k vidění v rámci výstavy Milování v přírodě, která byla kvůli velkému zájmu návštěvníků prodloužena až do 31. října 2018.

V publikaci Ňuňák miláček Ústečanů je nejen příběh orangutana Ňuňáka a jeho význam pro evropský chov, ale také informace o ohrožení volně žijících orangutanů. Zároveň jsou zde publikovány vzpomínky chovatelů, informace o Ňuňákových tvůrčích aktivitách nebo vzpomínky na jeho účast při natáčení filmu režisérky Marie Poledňákové Dva lidi v ZOO. Na setkání s Ňuňákem také vzpomínají zpěvačka Petra Černocká nebo modelka Pavlína Babůrková Kratochvílová. Stodvacetistránková publikace s bohatým obrazovým doprovodem je v prodeji v Zoo Ústí nad Labem a v Muzeu města Ústí nad Labem za cenu 75,- Kč.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient