Opravené saně z konce 19. století jsou cenným sbírkovým předmětem Vlastivědného muzea ve Slaném

V bohatém fondu muzea bychom nalezli i další „vozy na ližinách“ i překrásný kočár s lucernami, které teprve na své znovuzrození a představení veřejnosti čekají.

Národopisné muzeum v Třebízi, které je pod správou Vlastivědného muzea ve Slaném, zpřístupní během roku 2019 novou expozici zemědělství na Slánsku. Nově opravené saně z konce 19. století, které jsou v regionu jedinečnou ukázkou svého druhu, budou její součástí. Do té doby budou prezentovány v rámci vánoční výstavy ve Slaném, věnované zimním sportům. Saně pocházejí z nedalekých Úherců (okr. Louny); jsou pro dvě osoby a kočího s přísedícím; mají esovitě tvarovanou přední část korby, kterou zdobně podpírají kovové spirálové esovky. Kromě truhláře a kováře se na opravě saní podílel i čalouník. Právě látkové sedačky vycpané koňskou žíní na kovových pružinách byly nejvíce poničené. Zajímavé je, že na přichycení látky bylo původně použito hřebů s hlavičkou z porcelánu. Opravu saní finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak