Search
Close this search box.

Opravené saně z konce 19. století jsou cenným sbírkovým předmětem Vlastivědného muzea ve Slaném

V bohatém fondu muzea bychom nalezli i další „vozy na ližinách“ i překrásný kočár s lucernami, které teprve na své znovuzrození a představení veřejnosti čekají.

Národopisné muzeum v Třebízi, které je pod správou Vlastivědného muzea ve Slaném, zpřístupní během roku 2019 novou expozici zemědělství na Slánsku. Nově opravené saně z konce 19. století, které jsou v regionu jedinečnou ukázkou svého druhu, budou její součástí. Do té doby budou prezentovány v rámci vánoční výstavy ve Slaném, věnované zimním sportům. Saně pocházejí z nedalekých Úherců (okr. Louny); jsou pro dvě osoby a kočího s přísedícím; mají esovitě tvarovanou přední část korby, kterou zdobně podpírají kovové spirálové esovky. Kromě truhláře a kováře se na opravě saní podílel i čalouník. Právě látkové sedačky vycpané koňskou žíní na kovových pružinách byly nejvíce poničené. Zajímavé je, že na přichycení látky bylo původně použito hřebů s hlavičkou z porcelánu. Opravu saní finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient