Search
Close this search box.

Opilému feťákovi se zalíbil skleněný šnek na lavičce Václava Havla

Se samotnou myšlenkou vzniku místa stmelujícího lidi s různými názory a přesvědčeními a místa vedoucího ke vzájemnému dialogu, přišel bývalý velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Hlavním záměrem tohoto specifického místa bylo vzdát poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. S myšlenkou oslovil architekta Bořka Šípka, jenž vytvořil návrh dvou křesel, která jsou k sobě navzájem spojena kulatým stolem, jehož středem pak prorůstá národní strom, lípa.

První takovéto místo spatřilo světlo světa ve Washingtonu a slavnostně bylo odhaleno 3. října 2013. Dalšími lavičkami se mohou pyšnit také v Irsku, Portugalsku, Španělsku a v řadě dalších metropolí. Na území České republiky pak například v Praze, Hradci Králové, Plzni a v dalších významných regionálních městech. První lavičkou Václava Havla na území České republiky, konkrétně v Praze, v místě narození bývalé hlavy státu, byla „paradoxně“ až čtvrtá v pořadí. V roce 2016 pak vzniklo, toto místo vize hluboké sociální a komunikační interakce demokratické společnosti, také v Liberci. Konkrétně před budovou Krajské vědecké knihovny.

Zvráceností, ve smyslu poškození tohoto místa symbolizujícího ideály demokratického smýšlení bývalého prezidenta, se může „pyšnit“ 29letý muž z Liberecka.

V úterý 12. června, krátce po jedné hodině, před Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci zakotvil muž, jehož pozdější výsledky orientační dechové zkoušky a testu na drogy byly pozitivní. Muž i přes brzké ranní hodiny, nesoucí na nose sluneční brýle, využil lavičky ke krátkému odpočinku. Po několika minutách jej však rozjímání evidentně omrzelo. Poté, kdy zřejmě znovu načerpal dostatek sil, začal si všímat symbolické výzdoby laviček. Zaujali jej šneci na opěradlech. Netrvalo dlouho a mladík se pustil do jejich neodborné demontáže. Jakmile důvtip a zručnost neslavila žádný úspěch, na řadu přišla hrubá síla. Lomcování a páčení. Bytelně ukotvený křehký skleněný šnek však neměl šanci odolat zarputilému vandalovu počínání. Po chvíli skleněný plž povolil a recidivistovi, který již byl v minulosti pravomocně odsouzen pro majetkovou trestnou činnost, tak již nic nebránilo v odchodu se zajímavou trofejí.

Městští strážníci projíždějící okolo však byli pochopitelně proti. Muž si tak o několik okamžiků později mohl vychutnat jejich přítomnost a zájem o svou osobu. Po mladíkově ztotožnění jej strážníci předali policistům z obvodního oddělení Liberec – centrum. Ti u „vandala“ provedli orientační dechovou zkoušku a test na přítomnost drog. Oba byli pozitivní. Dechová zkouška prokázala množství téměř 0,6 alkoholu v dechu a na drogovém testu se objevily ukazatele metamfetaminu a amfetaminu.

Po administrativních úkonech byl mladý muž převezen do policejní cely, kde v separé vyčkal následujícího dne. Tehdy mu policisté sdělili ve zkráceném přípravném trestním řízení podezření ze spáchání přečinu krádež, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Škoda, kterou svým nepochopitelným jednáním způsobil, dosáhla téměř tří tisíc korun.

Nutno však podotknout, že toto není první případ poškození laviček Václava Havla v Liberci. V květnu tohoto roku dosud neznámý pachatel demontoval a odcizil dvě skleněná srdce v hodnotě téměř šest tisíc korun. Po pachateli této krádeže policisté také velmi intenzivně pátrají.

Zároveň žádají případné svědky, kteří před 23. květnem 2018 spatřili osobu nebo osoby, které manipulovaly s okrasami laviček, nechť o tom vyrozumí policisty ať již prostřednictvím bezplatné linky 158, přímo na služebně obvodního oddělení Liberec – centrum nebo prostřednictvím tel.č. 974 467 100.

Veškeré informace k tomuto případu a možnému pachateli krádeže skleněných srdcí, mohou policistům zásadním způsobem dopomoci k objasnění tohoto skutku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient