Opavští policisté se zapojují do akce Kdo s koho

V rámci blížících se Vánoc spojených s koncem roku 2018 a hlavně v období předvánočního nákupního shonu se i policisté a kriminalisté Územního odboru Policie České republiky v Opavě zapojí a budou se i nadále zapojovat do preventivní akce s názvem „KDO S KOHO“.

Tento projekt moravskoslezských policistů bude na teritoriu opavského okresu realizován dnes, tedy v pátek 23. listopadu 2018 v supermarketu na ulici Krnovské v Opavě, v městské části Jaktař. Tento termín je tedy cíleně stanoven symbolicky téměř přesně měsíc před Štědrým dnem. Komisař oddělení tisku a prevence v úzké spolupráci s policisty z opavského Obvodního oddělení osloví během své odpolední preventivní činnosti několik zákazníků přímo v prodejně, ale rovněž i na parkovišti marketu při jejich parkování automobilů či při nakládání zakoupeného zboží.

Ač policisté a kriminalisté neustále nabádají širokou veřejnost na svou obezřetnost při nakupování, přesto čas od času dochází ke krádežím osobních věcí, dokladů, finančních hotovostí, platebních karet, tašek, aktovek, batohů a svrchního ošacení. Tyto a další cennosti nezřídka bývají volně odložené v nákupních vozících, jsou na viditelných místech v zaparkovaných automobilech, uzamčených ale i řádně nezajištěných. Kromě této trestné činnosti mající znaky přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku dochází v prodejnách i k dalšímu protiprávnímu jednání, které lze rovněž kvalifikovat jako přečin krádeže nebo jako přestupek proti majetku. Na tomto posouzení závisí nejen cena odcizeného zboží, ale například i minulost osoby pachatele, zda se u něj jedná o opakované jednání (přečin krádeže) a tudíž o recidivu.

„Krádež věcí z nákupního vozíku patří k nejčastějším způsobům krádeží. Stačí k ní jen malý okamžik nepozornosti!“

„Krádež věcí z prostoru řidiče či spolujezdce v době, kdy ukládáte nákup do kufru Vašeho vozu, je velmi častá!“

„V prostředcích hromadné dopravy se koncentruje větší množství lidí v malém prostoru, tohoto umí kapsáři obratně zneužívat!“

Eliminovat zmiňovanou trestnou činnost majetkového charakteru či protiprávní jednání mající znaky přestupku proti majetku policistům pomáhají strážníci městských policií a hlavně pracovníci bezpečnostních ochranných služeb prodejen i samotní zaměstnanci obchodů a marketů. Prosím, nebuďte lhostejní ani Vy, široká veřejnosti a svým svědectvím či poukázáním na osoby pachatelů zabraňte tomuto nešvaru a krádežím. A Vy, majitelé nákupních prostor, oznamujte všechny případy, a to i případy drobných krádeží!

Příkladem majetkové trestné činnosti v době předvánočního shonu a s ním prováděných nákupů, jakož i stav chvilkové nepozornosti poškozené osoby je případ, který se stal v odpoledních hodinách 19. listopadu letošního roku v prostoru předsálí Kulturního domu na ulici Dělnické ve Vítkově, kde probíhal prodej oblečení ze zahraničí. Přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku se zde dopustil doposud neznámý pachatel tím, že využil nepozornosti 63leté místní ženy, která si prohlížela a nakupovala zboží, přičemž si vedle sebe odložila svou kabelku, kterou tak neznámá osoba nepozorovaně odcizila. V této kabelce se nacházelo pouzdro na brýle, kožená peněženka s finančními prostředky, různé osobní doklady a platební karta, vše v celkové hodnotě 900 korun. Kabelka s pouzdrem na brýle byla následně nalezena odhozena mezi nabízenými věcmi k prodeji, avšak již bez dokladů, platební karty a finanční hotovosti. Tento případ protiprávního jednání majetkového charakteru nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení ve Vítkově a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na vítkovské policejní číslo 974 737 711.

Podobný skutek se stal v době kolem páté hodiny odpolední 22. listopadu 2018 v prodejně na ulici Bílovecké v Opavě-Kylešovicích. V té době doposud neznámý pachatel využil chvilkové nepozornosti 57leté místní ženy, která zde nakupovala a z její kabelky, kterou měla přehozenou přes rameno, jí odcizil peněženku. V ní se nacházely různé osobní doklady, platební a kreditní karty, stravenky, čipová karta a finanční částka na hotovosti, čímž vznikla poškozené ženě celková hmotná škoda na majetku ve výši více jak 3 tisíce korun. Tento přečin krádeže a přečin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku nyní prověřují policisté z Obvodního oddělení v Opavě a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele či k nálezu odcizených dokladů a financí, lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na opavské policejní číslo 974 737 651.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web spravuje Webklient