Search
Close this search box.

Olomoučtí plastičtí chirurgové přišili ženě prst z nohy na ruku

Výsledky vysoce specializovaného operačního výkonu, který patří k ojedinělým v českém i celosvětovém měřítku, dnes představili odborníci z Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc. V polovině letošního března úspěšně provedli akutní přenos prstu z nohy na ruku u ženy, kterou napadl agresivní pes a ukousl jí část prostředníčku na pravé ruce. Díky špičkové práci olomouckých plastických chirurgů má čtyřiapadesátiletá pacientka velkou naději, že se bude moci vrátit ke svému povolání zdravotní sestry. Operovaná ruka je nejen funkční, ale kromě hybnosti by se do přeneseného prstu mohl brzy vrátit i cit.

Na letošní druhou březnovou sobotu bude mít Hana Koloušková z Olomouce vzpomínku už do konce života. Jako obvykle vyrazila se svou dospělou dcerou a dvou a půlletým zlatým retrívrem Ronym na procházku do přírody kousek za městem. „Z ničeho nic se objevil cizí pitbull a zaútočil na našeho psa. Jeho majitel nebyl nikde v dohledu. Nezaváhala jsem ani na vteřinu, vrhla jsem se Ronymu na pomoc, začala jsem křičet a snažila jsem se pitbulla odtáhnout pryč. V tom se otočil a vystartoval mi po pravé ruce. Slyšela jsem křupnutí a ucítila strašnou bolest. V tu chvíli jsem věděla, že mám prst pryč,“ popisuje napadená žena.

Bohužel se nemýlila. Podobná zranění viděla jako zkušená zdravotní sestra mnohokrát. Za pětatřicet let v olomoucké fakultní nemocnici pracovala na úrazové chirurgii, urgentním příjmu i chirurgické jednotce intenzivní péče. „Zejména na traumatologii přicházeli lidé pokousaní psem skoro každý týden. Pamatuju si na extrémní případ, kdy jednomu muži jeho vlastní pes ukousl prakticky celý biceps. Ovšem něco jiného je vidět ránu u cizích a něco jiného dívat se na své vlastní zranění. Musím říct, že jsem vůbec neměla odvahu se na svou ruku podívat,“ líčí první chvíle po úrazu Hana Koloušková.

Přivolaná sanitka zdravotnické záchranné služby dopravila zraněnou ženu na urgentní příjem FN Olomouc, kde se hned dostala do péče plastických chirurgů. „Dali mi vybrat ze dvou možností. Kdybych se smířila s pahýlem prstu, ze kterého mi zůstal základní článek, kloub a kousek středního článku, do týdne bych mohla být zpátky v práci. Druhou možností byl akutní přenos prstu z nohy na ruku, přičemž dopředu není nikdy jisté, jestli se přišitý prst správně uchytí a jestli bude funkční. Jsem pravák, věděla jsem, že ten prst potřebuji, zejména když mám pacientům zavést kanylu nebo píchnout nitrožilní injekci. Rozhodla jsem se pro složitější operaci. Viděla jsem mnohokrát, že naši plastičtí chirurgové odvádějí špičkovou práci. Věřila jsem jim,“ říká Hana Koloušková, která je v současné době vrchní sestrou Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů FN Olomouc.

Lékaři z Oddělení plastické a estetické chirurgie FN Olomouc mají už na kontě několik vysoce specializovaných mikrochirurgických operací, při nichž provedli přenos prstu nebo kloubu z nohy na ruku. „Nikdy ale nešlo o akutní přenos prstu. Ten jsme dělali úplně poprvé. V českém i celosvětovém měřítku jsou to výkony naprosto ojedinělé. Smyslem této špičkové operace není jen estetické hledisko, ale především maximální zachování funkce poraněné ruky,“ říká primář oddělení MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D. Akutní přenos prstu podstoupila pacientka čtyři dny po zranění, kdy už bylo jisté, že se v ráně nerozvíjí infekce v souvislosti s psím kousnutím. „Po zranění byl zachovaný horní kloub prstu, vlastně ten nejdůležitější, ale byl obnažený. Pokud bychom nepřistoupili k akutnímu přenosu, jakékoli jiné řešení a čekání by vedlo k ztuhnutí kloubu a velmi špatnému výsledku pozdějšího přenosu. Proto jsme se po domluvě s pacientkou dohodli na akutním výkonu i s vědomím, že hrozí vysoké riziko komplikací,“ popisuje primář olomoucké plastické chirurgie.

Se sedmičlenným týmem pracoval primář na sále celkem jedenáct hodin. „Museli jsme nejprve připravit cévy na poraněném prostředníčku, poté jsme odebrali přenášený prst, a zatímco jsme pracovali dál na ruce, druhý tým uzavřel ránu na noze. Pro přenos je vhodnější druhý prst nohy, má delší a silnější cévy, které se lépe šijí. My jsme ale v tomto případě museli přenést prostředníček z pravé nohy, který anatomicky lépe odpovídal chybějící části prstu na ruce,“ vysvětluje primář. Lékaři odebrali prst na noze tak, aby zachovali vazby mezi hlavičkami záprstních kostí a zároveň nezasáhli do příčné klenby nohy. „Na chůzi tak výkon nebude mít žádný negativní vliv,“ ujišťuje Bohumil Zálešák.

Pacientka po operaci ležela čtrnáct dnů na svém mateřském oddělení. „Starali se o ni skvěle. Bylo důležité pohlídat, jestli je přenesený prst správně vyživovaný. Pokud by se dostatečně neprokrvoval, mohl by během pár hodin odumřít. Komplikace skutečně nastaly, opakovaně jsme museli čistit cévy nebo nahrazovat jejich části novými štěpy, nakonec se to ale podařilo,“ popisuje primář. Hana Koloušková přiznává, že si během této doby sáhla na své psychické dno. „Když mě vezli ke třetí revizi na sál, chtěla jsem, aby už ten prst dali pryč. Pan primář Zálešák byl ale tvrdohlavý. Vyplatilo se to a prst mi zachránili. Jsem za to vděčná,“ dodává.

Hana Koloušková má podle slov primáře velkou šanci na dobrý výsledek léčby. „Funkce ruky by se mohla obnovit z osmdesáti až devadesáti procent a pokud se dobře zhojí i senzitivní nervy, můžeme brzy dosáhnout i velice dobré citlivosti prstu. Pacientka má velkou motivaci, chce se vrátit ke své práci zdravotní sestry v intenzivní péči. To předpokládá jemnou práci rukou, při níž je zejména spolupráce prvních tří prstů dominantní ruky velmi důležitá,“ doplňuje Bohumil Zálešák s tím, že významný je rovněž estetický výsledek operace, zejména pak u ženy.

Zdravotní sestra věří, že se do práce v nemocnici bude moci vrátit už na začátku června. „Dodnes nechápu majitele psů, a nemusí se jednat pouze o takzvaná bojová plemena, kteří nemají kontrolu nad svým psem a nechávají jej volně bez náhubku pobíhat. Přála bych si, aby můj příběh přesvědčil všechny, kdo vlastní dominantní psy, aby se ke svému okolí chovali zodpovědněji. Stačí vteřina a život se změní ve všech směrech,“ podotýká Hana Koloušková. Případ v současné době vyšetřuje Policie České republiky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient