Search
Close this search box.

Olomoučtí lékaři z urgentního příjmu zvítězili na Mezinárodním mistrovství Slovenska

Skvělý úspěch zaznamenali zdravotníci z Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc v soutěži záchranářských posádek, která probíhala v polovině března v Centru výcviku Lešť na Slovensku. V konkurenci 40 týmů z celého území Slovenské a České republiky zvítězili v rámci Mezinárodního mistrovství Slovenska v třídění zraněných systémem S.T.A.R.T., kdy předvedli suverénně nejlepší výkon při rychlém a správném roztřídění velkého počtu zraněných. Simulovaná situace byla inspirována skutečným příběhem šíleného střelce v Uherském Brodě.

Lékaři a setry olomouckého urgentního příjmu se mezinárodní odborné konference a soutěže záchranářských posádek ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť nedaleko slovenského Zvolena účastnili už popáté. „V urgentní medicíně platí bezezbytku, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Dvoučlenné a tříčlenné týmy tvořili profesionální záchranáři, vojáci i studenti zdravotnických oborů, my jsme byli jedinými zástupci nemocniční péče. Je důležité si uvědomit, že urgentní medicína je jen jedna a v principu není rozdíl, jestli ji děláme před branou nemocnice nebo až za ní,“ podotkla Michaela Gehrová, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu, která v Lešti spolu s olomouckým lékařem Hynkem Fialou patřila mezi rozhodčí.

Závod měl svou noční i denní etapu, všechny týmy se musely vypořádat se simulovanými hromadnými neštěstími a velkým počtem zraněných, které představovali figuranti. Kromě případu střelby v Uherském Brodě, který vycházel ze skutečných událostí z roku 2015, ošetřovali zraněné při pádu železničního mostu, požáru v restauraci nebo teroristickém útoku na humanitární konvoj.

FN Olomouc zastupovali lékařka Kateřina Dostálová a nelékaři Pavla Pospíšilová, Bohdan Opluštil, Petr Hönig a Václav Lankaš. Právě poslední tři jmenovaní se stali mistry Slovenska v třídění zraněných systémem S.T.A.R.T. (Snadné Třídění A Rychlá Terapie), což je třídicí síto, jehož použití je jednoduché, ale vyžaduje dovednost ve vyšetření dýchání a krevního oběhu. „Pokud dojde k situaci, kdy počet zraněných je větší než počet zachránců, je důležité zraněné roztřídit do skupin podle stupně naléhavosti jejich poranění a začít se věnovat nejprve těm nejnaléhavějším. Tím je zajištěno rozdělení dostupné pomoci těm, kteří z ní mají největší profit. Cílem je přežití co největšího počtu zraněných,“ doplnila Michaela Gehrová, která v Lešti získala první cenu za nejlepší prezentaci v rámci odborné konference s přednáškou „Těžko na cvičišti – lehko na bojišti aneb výstupy z cvičení mimořádných událostí FN Olomouc“. Letošní osmý ročník mezinárodní odborné konference a soutěže záchranářských posádek „POUČME SA Z MINULOSTI – LEŠŤ 2018“ navštívilo bezmála 400 účastníků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient