Olomoučtí lékaři z urgentního příjmu zvítězili na Mezinárodním mistrovství Slovenska

Skvělý úspěch zaznamenali zdravotníci z Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc v soutěži záchranářských posádek, která probíhala v polovině března v Centru výcviku Lešť na Slovensku. V konkurenci 40 týmů z celého území Slovenské a České republiky zvítězili v rámci Mezinárodního mistrovství Slovenska v třídění zraněných systémem S.T.A.R.T., kdy předvedli suverénně nejlepší výkon při rychlém a správném roztřídění velkého počtu zraněných. Simulovaná situace byla inspirována skutečným příběhem šíleného střelce v Uherském Brodě.

Lékaři a setry olomouckého urgentního příjmu se mezinárodní odborné konference a soutěže záchranářských posádek ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť nedaleko slovenského Zvolena účastnili už popáté. „V urgentní medicíně platí bezezbytku, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Dvoučlenné a tříčlenné týmy tvořili profesionální záchranáři, vojáci i studenti zdravotnických oborů, my jsme byli jedinými zástupci nemocniční péče. Je důležité si uvědomit, že urgentní medicína je jen jedna a v principu není rozdíl, jestli ji děláme před branou nemocnice nebo až za ní,“ podotkla Michaela Gehrová, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu, která v Lešti spolu s olomouckým lékařem Hynkem Fialou patřila mezi rozhodčí.

Závod měl svou noční i denní etapu, všechny týmy se musely vypořádat se simulovanými hromadnými neštěstími a velkým počtem zraněných, které představovali figuranti. Kromě případu střelby v Uherském Brodě, který vycházel ze skutečných událostí z roku 2015, ošetřovali zraněné při pádu železničního mostu, požáru v restauraci nebo teroristickém útoku na humanitární konvoj.

FN Olomouc zastupovali lékařka Kateřina Dostálová a nelékaři Pavla Pospíšilová, Bohdan Opluštil, Petr Hönig a Václav Lankaš. Právě poslední tři jmenovaní se stali mistry Slovenska v třídění zraněných systémem S.T.A.R.T. (Snadné Třídění A Rychlá Terapie), což je třídicí síto, jehož použití je jednoduché, ale vyžaduje dovednost ve vyšetření dýchání a krevního oběhu. „Pokud dojde k situaci, kdy počet zraněných je větší než počet zachránců, je důležité zraněné roztřídit do skupin podle stupně naléhavosti jejich poranění a začít se věnovat nejprve těm nejnaléhavějším. Tím je zajištěno rozdělení dostupné pomoci těm, kteří z ní mají největší profit. Cílem je přežití co největšího počtu zraněných,“ doplnila Michaela Gehrová, která v Lešti získala první cenu za nejlepší prezentaci v rámci odborné konference s přednáškou „Těžko na cvičišti – lehko na bojišti aneb výstupy z cvičení mimořádných událostí FN Olomouc“. Letošní osmý ročník mezinárodní odborné konference a soutěže záchranářských posádek „POUČME SA Z MINULOSTI – LEŠŤ 2018“ navštívilo bezmála 400 účastníků.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient