Search
Close this search box.

Olomouckou radnici navštívili pedagogové z polské partnerské školy

Další konkrétní podobu má spolupráce Olomouce s Krakovem. Aktuálně ji rozvíjí učitelé z polské školy Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza, kteří do Olomouce přijeli na výměnu odborných zkušeností a navštívili olomouckou radnici.

„Olomouc stojí stejně jako Krakov na historických a duchovních tradicích. Jsme univerzitním městem s vědeckými centry a historii vděčíme například za to, že zde absentuje těžký průmysl,” představil v úvodu Olomouc náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Pedagogové z krakovské školy jsou v rámci rozvoje spolupráce, kterou město finančně podpořilo, na odborné stáži v partnerské Střední škole polygrafické Olomouc. „Jde hlavně o výměnu zkušeností mezi vyučujícími odborných předmětů. Stejně tak je naše spolupráce založena na zapojení žáků do výuky i aktivní účastí žáků v grafických mezinárodních soutěžích,“ vysvětlila ředitelka Střední polygrafické školy Olomouc Marcela Hanáková.

Polská škola Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza v Krakově vyučuje polygrafické obory obdobného zaměření jako ta v Olomouci. „Výuku studentů uplatňujeme i na praktických pracovištích a daří se nám do přípravy absolventů zapojovat i firmy,“ popsala za krakovskou školu Katarzyna Zielinska.

V rámci dvouleté spolupráce se žáci obou škol zúčastnili grafických soutěží, navštívili partnerské školy, zapojili se do výuky i workshopů. Na podzim roku 2017 absolvovali stáž naopak učitelé Střední školy polygrafické Olomouc v partnerské škole v Krakově.

Memorandum mezi Krakovem a Olomoucí bylo podepsáno v červnu 2016. Od té doby se spolupráce aktivně rozběhla na mnoha úrovních. Uskutečnila se archeologická výstava o krakovském podzemí v Arcidiecézním muzeu Olomouc, v Krakově proběhla výstava o českém symbolismu a v Galerii města Olomouce se prezentovali renomovaní krakovští výtvarníci. Oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu město pravidelně prezentují na krakovském náměstí v rámci akcí CzechTourism.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient