Olomouc si přivezla z Brna plný počet bodů

Olomoučtí hokejisté vjížděli na půdu extraligového šampiona s nadějnou bilancí. Během uplynulého víkendu vybojovali čtyři body proti silným soupeřům. Kometa ale patřila možná ještě do vyššího kalibru protivníků. Svěřenci koučů Tomajka a Motáka však nastoupili do utkání velmi odvážně a během prvních osmi minut vedli už o dvě branky. Senzaci sice Brno zprvu nedovolovalo, když zvládlo během druhé třetiny vyrovnat, avšak ve 33. minutě se i přes enormní tlak Komety dostala Mora k tutovce, kterou chladnokrevně využil Miroslav Holec. Olomouc svůj chudý náskok nakonec ubránila a slaví jedno z nejcennějších vítězství dosavadní sezóny.

Moravské derby se zprvu vyvíjelo lépe pro hostující Olomouc, která těžila ze dvojnásobné početní výhody, do které ji postupně dostala vyloučení Hrušky a Malleta. Kometa se dokázala v počtu tří hráčů ubránit soupeřově převaze, ale třiatřicet vteřin před návratem Malleta inkasovala z hole Jakuba Galvase, jehož nahození od modré čáry doplachtilo až za záda brankáře Kašíka. V čase 7:38 pak kohouti zvládli brejkovou situaci, to si Zbyněk Irgl narazil kotouč se Švrčkem a nenápadnou bekhendovou střelou překonal brankáře Kašíka.

Kometa se trpělivě snažila dostat do zpět do zápasu. Vhodnou příležitost měla v rozpětí 12. až 14. minuty, ale ve své početní výhodě se brankově neprosadila. Následná přesilovka už měla jiné grády. Ke kontaktu byl blízko po povedené přihrávce Holíka přes šíří pásma Kašpar, ale kotouč neusměrnil za záda pohotového Konráda. Krátce nato již olomoucká defenzíva poprvé kapitulovala. V rohu ledové plochy předvedl urputnou bojovnost Holík a přesnou přihrávkou poslal puk do mezikruží na hůl Petera Muellera, jenž před Konrádem zamířil a obstaral kontaktní branku Komety. Olomouc v závěru znovu faulovala a Brňané tlačili na vyrovnání, to však do konce první třetiny nestihli.

Domácí si do začátku druhé třetiny přenesli početní výhodu a byli v ní mimořádně aktivní. Podruhé však olomouckou nedisciplinovanost nepotrestali. Nicméně Brňané pokračovali v enormním tlaku a kýženého vyrovnání se dočkali v čase 25:49, střelu v podání Malce dokázal brankář Konrád pouze vyrazit a skákavý kotouč z dorážky usměrnil za jeho záda kapitán Komety Leoš Čermák. Modrobílí neustávali v útočném náporu a na olomouckou branku se valila jedna střela za druhou. Hanáci se dokonce chvílemi nemohli vymanit ani z vlastního obranného pásma. Třetí branka se však Brňanům ne a ne podařit.

Nakonec se ji podařilo vstřelit Olomouci. Hanáci se snad ve své první útočné akce během druhé třetiny prosadili, po přihrávce Jergla byl na správném místě Miroslav Holec a z voleje trefil odkrytý prostor v brněnské brance. Kometa okamžitě rozpoutala před Konrádem peklo, ale obětaví Hanáci znovu dokázali před zazněním sirény hubený náskok udržet.

Ve třetí třetině byl očekáván nápor domácí Komety, ale kohouti byli rázně proti. Olomouc se pustila do organizované obrany středního pásma. Brňané ovšem bojovali o každou příležitost. V chýlícím se závěru utkání dokázali ubránit oslabení a nadechovali se k závěrečnému náporu. Ten se dostavil, olomoucký Ondrušek dokonce domácím nabídl možnost hrát v šesti proti čtyřem, ale i přes urputnou snahu už Kometa vyrovnat nestačila. Po fantastickém výkonu tak moravské derby ovládla Olomouc a posunula se rázem na šesté místo tabulky.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Jak bylo řečeno, měli jsme špatný vstup do utkání. Táhlo se to s námi celou první třetinu. Díky přesilovce, kterou jsme využili před koncem první třetiny, jsme se vrátili do zápasu. Trochu přísnější měřítko snese druhá třetina, kdy jsme srovnali a hráli jsme aktivně. Soupeř ale ujel do dvou brejků a jeden proměnil. To nás srazilo zpátky dolů a ve třetí třetině jsme se nemohli prokousat důkladnou obranou Olomouce. Souhlasím s kolegou, že jsme se prakticky nedostali do vyložené šanci, abychom dosáhli alespoň na remízu. Uvědomujeme si, že naše výkony v poslední době nejsou dobré. Místo aby jsme pracovali pro mužstvo, tak děláme zbytečné útočné fauly. Jsou to věci, které nemůžeme nechat bez povšimnutí a musíme se vrátit k poctivé hře. Každý hráč má v mužstvu nějakou roli, kterou si musí beze zbytku plnit, jinak to nepůjde.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Vstoupili jsme dobře do zápasu a hned ze začátku jsme dali dvě branky. Úvod zápasu mluvil v náš prospěch. Kometa má výborné přesilovky, což se dnes prokázalo a vstřelila nám branku v oslabení, což se nám stalo snad popáté za sebou. Ve druhé třetině jsme však z naší hry vypadli, Kometa srovnala a vyhrávala osobní souboje, byla více na puku a tvořila si šance. Paradoxně jsme ujeli a vstřelili jsme branku z brejku. Ve třetí třetině jsme se znovu dokázali vrátit k naší hře, lépe jsme bruslili a Kometu jsme nepustili do žádné větší šance.

HC Kometa Brno – HC Olomouc 2:3

Branky a nahrávky: 19. Mueller (Holík), 26. Čermák (Malec, Plášek ml.). 5. Galvas (Irgl), 8. Irgl (Švrček), 33. Holec (Jergl). Nejlepší hráči utkání: Leoš Čermák (KOM) – Zbyněk Irgl (OLO)
Rozhodčí: Pešina, Kika – Hlavatý, Tošenovjan.

HC Kometa Brno: Kašík – Barinka, Němec, Gulaši, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič, Holík, Mueller – Dočekal, Čermák, Zohorna – Kašpar, Hruška, Mallet – Horký, Střondala, Köhler – Plášek ml.
HC Olomouc: Konrád – Ondrušek, Galvas, Švrček, Vyrůbalík, Jaroměřský, Dujsík, Staněk – Burian, Strapáč, Irgl – Ostřížek, Knotek, Tomeček – Holec, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Mráz.