Search
Close this search box.

Od září začne platit nový tarif IDS Jihomoravského kraje

Od 1. 9. 2018 bude platit nový Tarif IDS JMK, který se bude týkat také městských doprav, a postupně jej schvalují jednotlivá města provozující městskou dopravu.

Přehled změn v Tarifu IDS JMK týkajících se městských doprav ve městech Adamov, Blansko, Břeclav, Bystřice nad Pernštejnem, Hodonín, Kyjov, Vyškov a Znojmo

Ceny základních (plnocenných) jízdenek jednorázových ani předplatních (časových) se nemění.

Děti od 6 do 15 let: Výše slevy jízdného se zvyšuje z 50 % na 75 % a to jak u jízdenek jednorázových, tak u jízdenek předplatních. V případě jednorázové jízdenky je dosavadní cena za jednu jízdu 5 Kč, nově bude 2 Kč. Za tuto cenu se budou nově přepravovat i psi a spoluzavazadla. V případě předplatní měsíční jízdenky pro dítě 6 až 15 let činí stávající cena 140 Kč, nově bude 70 Kč. K obdobným změnám cen dochází i u jízdenek čtvrtletních a ročních.

Mládež od 6 do 18 let, studenti od 18 do 26 let, osoby nad 65 let: Zavádí se nové slevy na jednorázové jízdenky. Dosud tyto skupiny cestovaly za plné jízdné 10 Kč, nově budou cestovat se slevou 75 % – tzn. za 2 Kč. V případě předplatních jízdenek se stávající sleva 50% snižuje na 25%, takže v případě měsíční jízdenky místo dosavadních 140 Kč zaplatí jen 70 Kč. K obdobným změnám cen dochází i u jízdenek čtvrtletních a ročních.

Náklady na zavedení slev nese v případě spojů zařazených do veřejné linkové dopravy stát – kompenzuje cenu jízdenky do výše 100 %, v případě linek licenčně zařazených pod městskou dopravu řeší financování Jihomoravský kraj.

K dalším změnám týkající se měst s městskou dopravou (s výjimkou města Brna) v tarifu nedochází, je však zapotřebí tarif schválit jako celek.

Nejvýhodnějším způsobem cestování předplatní jízdenky, ideálně roční. Odpadá tak starost o počítání drobných. Zajímavostí pro občany nad 70 let je pak zvláštní roční jízdenka v ceně 1237 Kč, která platí v celém kraji ve všech vlacích, autobusech i městských dopravách v pracovní dny od 8:00, o víkendu bez časového omezení. Za 103 Kč měsíčně lze cestovat po celém kraji.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient