Search
Close this search box.

Od dubna bude v Plzni otevřen významný historický hřbitov

Od dubna bude pro veřejnost nově otevřen kdysi zanedbaný hřbitov u kostela Všech svatých na Roudné s cennými hrobkami významných Plzeňanů. Místo posledního odpočinku plzeňských osobností, jehož historie sahá až do 13. století, bude po opravách přístupné do října každou první středu v měsíci od 9 do 18 hodin. Hřbitov bude možné navštívit i v jiné dny, ale po předcházející telefonické domluvě se správcem. Vstup je volný.

Hřbitov zaujímá rozlohu přibližně 1,4 hektaru a je ve správě příspěvkové organizace města Správy veřejného statku města Plzně. V minulých letech nechal správce opravit obvodovou zeď, márnici, centrální kříž, oživit a upravit zeleň, restaurovat významné hrobky a náhrobky.

„V současné době je další etapa rekonstrukce dokončena, náklady na obnovu přesáhly 12,8 milionu korun. I nadále budou pokračovat opravy jednotlivých náhrobků, úpravy hrobových polí a instalace informačního systému v závislosti na finančních možnostech města,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Doplnil, že opravy hřbitova U Všech svatých si od roku 2000 vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Na hřbitově jsou pohřbeni například arciděkan plzeňský a zakladatel Sokola v Plzni František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který v 19. století dvacet let vedl plzeňskou knihovnu, dále dobrodinec a zachránce Husova rodného domku v Husinci Antonín Kludský ze známé cirkusové rodiny, Jindřich Mikolecký, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky, veřejného osvětlení, dopravy, o stavbu vývařovny pro chudé a mnoho dalších.

„Na hřbitově se nachází také hrobka významné měšťanské rodiny Rohrerovy, která se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí, renovovaná hrobka rodiny Emanuela Klotze, majitelů cihelen, stavebních a železářských firem nebo novodobý náhrobek připomínající rodinu Brožíkových, vlastníků významné továrny na kočáry,“ uvedla Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

Hřbitov byl v roce 1904 úředně zrušen, postupně pustl a stal se cílem vandalů. Od roku 1974 se zásluhou lidí z dobrovolného spolku, kteří zde odvedli kus práce, prostor hřbitova začal vracet do své původní podoby včetně kostela Všech svatých. V současné době se o hřbitov stará Správa veřejného statku města Plzně. V areálu jsou rovněž stále činní aktivisté, kteří posilují drobnou údržbu a pravidelnými kontrolami se snaží zamezovat vandalismu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient