Ocenění za mimořádný počin si v Jablonci převzala celá třída

Třetí ročník projektu Cena pro nadané se odehrál 13. června v městském divadle. Jablonečtí žáci a studenti, kteří jsou úspěšní ve svém oboru, převzali jablko se skleněným kamenem a drobné dárky od města ve čtyřech kategoriích od jednotlivých patronů: biatlonistky Markéty Davidové, zpěvačky Debbi a rapera Lipa, učitele a astronoma Martina Gembece, náměstka primátora Miloše Zahradníka a Nadace Preciosy zastoupené ředitelkou Andreou Kroupovou.
Celkem se v divadle udělilo 29 jablíček v kategoriích sport, studium a umění, tři zlatá v kategorii mimořádný počin, z nichž jedno bylo obzvláště velké. Andrea Kroupová z Nadace Preciosa předala jablko, v němž bylo uložených 25 skleněných kamenů symbolizujících žáky třídy 5. B ze ZŠ Arbesova, kteří pomohli sestře svého spolužáka, do rukou třídní učitelky Ivy Vackové. Jablka vytištěná na 3D tiskárně, jejichž autorkou je Veronika Černá, pro město vyrábí Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Jablonci n. N. Do kterékoliv z prvních tří kategorií může každá základní a střední škola včetně Vikýře a základní umělecké školy nominovat dva zástupce. V kategorii mimořádný počin, jak název napovídá, jablko přebírají ti, kdo někomu nezištně pomohli, pomáhají nebo dokonce zachránili lidský život a je to cena výjimečná.

Každá kategorie má svého patrona, a tak tím sportovním se stala současná juniorská mistryně světa ve stíhacím závodě, biatlonistka Markéta Davidová, patrony kategorie umění byli zpěvačka Debbi a raper Lipo, patronem studia učitel ZŠ Rýnovická Martin Gembec. Celý večer otevřel nadaný houslista, mimo jiných cen z uměleckých soutěží držitel ocenění Zlatý oříšek 2017 pro mimořádně talentované děti, Daniel Matejča z Liberce, kterého doprovodil komorní orchestr Camerata.

Cenu pro nadané udělilo statutární město poprvé v roce 2016. Jejím cílem je ocenit děti a mladé lidi, kteří jsou výjimeční v některém oboru – studium, umění a sport, nebo udělali nějaký výjimečný čin, například zachránili lidský život nebo nezištně někomu pomohli či trvale pomáhají. Partnerem třetího ročníku byla Nadace Preciosa.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web spravuje Webklient