Občané Znojma dlouhodobě úspěšně třídí odpad. Dokládají to data společnosti EKO-KOM, a. s., se kterou města a obce spolupracují při rozvoji systému třídění a recyklace obalových odpadů. A právě firma EKO-KOM pod záštitou Jihomoravského kraje ocenila obce za příkladné třídění v soutěži My třídíme nejlépe. Znojmo se umístilo na páté příčce mezi městy s více než 10 000 obyvateli.
Na slavnostním vyhlášení, které se uskutečnilo ve čtvrtek 29. listopadu v prostorách národní kulturní památky Hrad Špilberk v Brně, převzali zástupci nejlepších měst a obcí kraje ocenění za třídění odpadů v roce 2018. Ceny se rozdávaly v celkem 4 kategoriích podle velikosti obce. Kategorii nad 10 000 obyvatel, kde soutěžilo i Znojmo, ovládla Břeclav, stříbro obhájil Kyjov a na třetím místě se umístila Kuřim.
Za Město Znojmo převzal diplom místostarosta Jakub Malačka, který má v gesci i problematiku třídění odpadů. „Páté místo je skvělé, ale máme co zlepšovat. Cítím motivaci ke zlepšení, příští rok bychom se mohli umístit ještě lépe. Děkuji všem občanům za to, že třídí a že jim není lhostejné naše okolí a příroda,“ komentoval umístění Malačka.
Do soutěže My třídíme nejlépe bylo zapojeno 665 obcí a měst Jihomoravského kraje. Hodnotila se vykazovaná data v systému EKO-KOM, především množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě nebo sběr nápojových kartonů či kovových odpadů. Více informací o soutěži najdete na http://www.tridime-jihomoravsky.cz/.
Soutěž oceňuje především odpovědný vztah občanů k životnímu prostředí. Správným tříděním totiž cenné suroviny nekončí na skládce či ve spalovně, ale putují na třídící linky a poté k dalšímu zpracování. Občané Znojma vytřídili za třetí čtvrtletí (od 1. července do 30. září 2018) celkem 728 tun odpadů. Díky tomu se podařilo předat na další třídění a následnou úpravu přibližně 300 tun papíru, 100 tun plastů, 80 tun skla, 240 tun kovů a 2 tuny nápojových kartonů.
Snažení občanů při třídění se navíc přímo promítá do financí. Firma EKO-KOM totiž za vytříděný odpad poskytuje městu finanční odměnu. Za bilanci třetího čtvrtletí roku 2018 Znojmo obdrželo odměnu více než 950 000 korun. O tuto částku tak byla ponížena fakturace od společnosti FCC Znojmo, s.r.o., která městu poskytuje služby svozu odpadů.
Zajímá vás, co vše vlastně může být vyrobeno ze správně vytříděného odpadu? Rodina Okurkova přináší opět pár zajímavostí.
Sklo. Sklo je úžasný materiál, který lze v podstatě recyklovat donekonečna. Nejčastějšími výrobky z recyklovaného skla jsou lahve na nejrůznější nápoje. Sklo se také využívá pro výrobu tepelných izolací nebo jako přísada do speciálních betonů a brusných hmot. V průměru stačí 0,5 kg recyklovaného skla k výrobě nové skleničky.
Papír. Papír lze recyklovat 5 až 7krát. Při každém dalším zpracování se totiž zkracuje papírové vlákno. Nejčastějšími výrobky z recyklovaného papíru jsou toaletní papíry, krabice, tašky, školní sešity či noviny. Věděli jste, že 98 % novin je v dnešní době tištěno na recyklovaný papír? Papír se také využívá na papírové brikety či jako papírová stavební izolace.
Plast. Z PET lahví se vyrábí technická a textilní vlákna, ze kterých pak vznikají koberce, nové oděvy, lahve, výplň do spacáků a zimních bund atd. Z 50 PET lahví lze vyrobit novou fleecovou bundu a jeden kontejner plný plastových odpadů uspoří až 30 litrů ropy. Plasty se dále využívají jako izolační tvárnice a jiné izolace, k výrobě plotů, jako zatravňovací dlažby, protihlukové zábrany či zahradní kompostéry.
Nápojové kartony. Z nápojových kartonů se často lisují stavební desky. Stačí pouze 30 000 ks nápojových kartonů k výrobě stavebních desek na jeden rodinný dům.