Search
Close this search box.

Obyvatelé Ostravy slavili o víkendu 100 let republiky

Ostravské oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu si i přes deštivé počasí s nízkými teplotami jako svůj víkendový program zvolilo 8500 lidí.

Do sobotního průvodu, který se vydal po trase Sokolská třída – Prokešovo náměstí – Masarykovo náměstí, se zapojilo 486 osob v dobových uniformách i oblečení, vojáci, hasiči, zdravotníci, junáci, skauti, sportovci, herci a desítky historických vozidel nejen vojenských a hasičských. Byly v něm k vidění zástupci 20 organizací nebo institucí včetně legend hokejového klubu Vítkovice, kteří měli na Masarykově náměstí v sobotu odpoledne autogramiádu.

V průvodu se objevily uniformy rakousko-uherské armády, legionářů z Ruska, prvorepublikových četníků i strážníků. Mezi technikou, která průvod doprovázela, byl například obrněný vůz, který používali legionáři v Rusku, tančík 33 nebo sanitka Tudor.

Na Prokešově náměstí zdravil přítomné primátor Tomáš Macura, představitel prvního ostravského primátora Jana Prokeše i pravnuk Jana Prokeše s manželkou. Všichni se poté připojili k průvodu.

Program pokračoval dobovou performancí na Masarykově náměstí. Ta věrně připomněla oznámení vzniku republiky v Ostravě. Tehdy, stejně jako tuto sobotu, herci shazovali z balkonu kavárny nápis Café Habsburg. Pro přípravu scénky, kterou odehráli ostravští herci, byly využity vzpomínky herce Oldřicha Nového. Ten byl v době vyhlášení republiky v angažmá právě v Ostravě. Scénu sledovalo zaplněné Masarykovo náměstí stejně jako příjezd prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, kterého zahrál operní pěvec Josef Fryščák. Masaryka doprovázeli legionáři a sokolové. Uvítal jej primátor Tomáš Macura.

První republikou žil také Slezskoostravský hrad a jeho podhradí. K vidění tam byly různé tematické expozice – prvorepubliková pošta, škola, banka i kavárna. Kdo přišel, mohl ochutnat prvorepublikové kulinářské speciality z tradiční české, polské i židovské kuchyně anebo si dát prvorepublikové pivo. Po 18. hodině v podhradí zasadil současný primátor Tomáš Macura s představitelem T. G. Masaryka strom republiky.

Součástí oslav bylo i nasvětlení radniční věže a mostu Miloše Sýkory, a to od pátku až do neděle v barvách trikolory. Pětiminutové video sestavené z fotografií z historie města a běžného života obyvatel z let 1918 až 1989, které jsme sesbírali v rámci naší výzvy Století objektivem Ostravanů, viděly v Ostravském muzeu stovky zájemců.

Zájem byl také o nedělní program. Zaplněna byla Katedrála Božského Spasitele, ve které Msgre. František Václav Lobkowicz odsloužil mši svatou. Desítky lidí přišly na vzpomínkový akt, který se uskutečnil na Masarykově náměstí. „Děkuji všem, kteří se do oslav zapojili, organizátorům, účastníkům i obyvatelům našeho města, kteří si na náměstí nebo na hradu 100. výročí republiky připomněli,“ poděkoval primátor Tomáš Macura.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient