Search
Close this search box.

Obyvatelé Mladé Boleslavi se mohou zapojit do sčítání ptáků na krmítkách

O prvním lednovém víkendu 4. – 6. 1. 2019 připravila Česká společnost ornitologická nový projekt Ptačí krmítka. Všichni zájemci se mohou do tohoto zajímavého projektu zapojit a obohatit tak znalosti o výskytu i množství ptáků v zimě na našem území. Zapojit se může každý, kdo má rád ptáky, v zimě je přikrmuje a rád pozoruje hemžení kolem krmítek. Podobně v zimě sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.

Než samotné sčítání vypukne, navštivte stránky www.birdlife.cz/krmitka, vyberte si, v které oblasti budete sčítat a pokračujte na nové webové stránky, kde najdete veškeré potřebné informace, jak se do programu zapojit. Kdo se na stránkách zaregistruje, může už v průběhu prosince získávat tipy čím krmit, jaké krmítko si pořídit nebo jak přilákat na krmítko vzácné ptačí druhy.

Na co se tedy můžete těšit? Stanete se součástí výzkumu sčítání ptáků na krmítkách, dostanete zajímavé materiály o ptácích navštěvujících krmítka a jejich krmení, za účast získáte certifikát s profilem vašeho krmítka a děkovný balíček a bude vás to bavit.

O co jde ve stručnosti?
Vybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy. Sčítat můžeme v zahradě, na balkóně, v parku i na krmítku na okně. Sčítat můžeme i bez krmítka.Kdykoliv v průběhu 4.–6. ledna 2019 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny.

U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku.

Údaje bude možné zadávat online zde na stránkách či do papírových formulářů, které budou volně ke stažení. Pokud se do programu přihlásíte předem, veškeré materiály získáte během prosince v elektronické verzi přímo do emailu. Výsledky odešlete do 15. ledna 2019.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient