Občané Liberce objali divadlo

(Aktualizováno před )

Týden po Libereckém jarmarku si mohli Liberečané užít další kulturně našlapanou sobotu v okolí radnice. Happeningovou akci Tady jsem doma, jejímž vyvrcholením bylo i řetězové objímání Divadla F. X. Šaldy, doprovodila slavnostní odhalení nové sochy Jezdce na náměstí Dr. Edvarda Beneše a vernisáž 3. ročníku festivalu ART WEEK Liberec. V podvečer pak došlo na operu pro seniory.

Happening Tady jsem doma

V rámci happeningu Tady jsem doma, zaměřeného mj. na bezproblémové soužití s cizinci a národnostními menšinami, byl během odpoledne v Divadle F. X. Šaldy a jeho okolí připraven bohatý kulturní program. Zájemci si mohli užít bezplatné komentované prohlídky s historikem Jiřím Bartošem Sturzem, ve foyer se mohli zaposlouchat do sólových árií za doprovodu klavíristky a v okolí divadla obdivovat umění kouzelníka, flašinetisty či malířky. Hlavní atrakcí byl ovšem lidský řetěz, kdy více než 150 lidí držíce se za ruce obejmulo celou budovu divadla. Do symbolického „objímání“ se zapojil i náměstek primátora Ivan Langr, který nad akcí Tady jsem doma převzal záštitu.

„V předvečer akce se mě pár lidí ptalo, proč jdu objímat divadlo. Protože ho mám rád a chci to i tímto způsobem vyjádřit! Navíc šlo o akci se širším kontextem, která zapadá do našeho projektu Tady jsem doma. Ten jsme právě před dvěma lety odstartovali výstavou fotografií osobností z jednotlivých menšin, které v Liberci mezi námi dlouhodobě žijí. A společným obejmutím divadla chceme naznačit, že láska ke kultuře nezná hranic,“ komentoval náměstek Langr.

Happening uspořádalo Komunitní středisko Kontakt Liberec ve spolupráci s Centrem na podporu integrace cizinců v Libereckém kraji, Krajským úřadem Libereckého kraje, Divadlem F. X. Šaldy, Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, statutárním městem Liberec a Knihkupectvím a antikvariátem Fryč.

Nová socha před radnicí

Zajímavý program byl v sobotu k vidění i na opačné straně radnice, na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Při příležitosti zahájení mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line došlo před radnicí za přítomnosti náměstka primátora Ivana Langra ke slavnostnímu odhalení nové sochy – bronzového Jezdce od pražského výtvarníka Michala Gabriela. „Zajímavostí je, že socha je úplně nová. Respektive už existovala, ale původní model vyrobený mj. ze skořápek burských oříšků by venku nepřežil, a proto vzniknul tento bronzový odlitek,“ vysvětlila Jitka Mrázková, která sochy pro Liberec vybírá. Dvou a půl metrový Jezdec váží 300 kilogramů a na náměstí by měl stát po vzoru tradice jeden rok.

Podle Ivana Langra je Liberec již vyhlášeným městem soch. „Jsme tím proslavení po celé republice, takže držet tu skvělou každoroční tradici nové sochy před naší radnicí je už vlastně pro každé vedení města povinnost. Mám radost především z toho, jak každý rok předvádíme jinou dimenzi umění; ta letošní plastika je více realistická a bude patrně i méně kontroverzní než některé předchozí, ale i tak dostatečně provokativní. Což je jedním ze smyslů výtvarného umění,“ komentoval náměstek Langr.

Festival ART WEEK

Na své si přišli i příznivci výstav. V prostorách na adrese nám. Dr. E. Beneše 2/10 se uskutečnila slavnostní vernisáž 3. ročníku festivalu ART WEEK, který rozvíjí téma uměleckého rukopisu v současném umění. Součástí slavnostního odpoledne byla zvuková performance Maxe Mohla a posléze komentovaná prohlídka v kině Varšava za účasti umělecké skupiny Rafani.

Festival trvá od 16. do 22. června a svým pojetím navazuje na předchozí ročníky. „Umělci, kteří pro tento ročník připravili svá díla a intervence ve veřejném prostoru, se pohybují na škále různých mediálních přístupů od sochy, ready mades, obrazu, k zvuku, performanci či videu,“ komentovala kurátorka festivalu ART WEEK Liberec Jana Bernartová, která v neděli 17. června v 15 hodin provede zájemce v rámci komentované prohlídky celým festivalem (místo setkání před Oblastní galerií Liberec).

Umělci, kteří se podílejí na letošním festivalu, vědomě pracují se site-specific instalacemi nebo vhodným propojením a kombinováním již existujících objektů se svým okolím. V tomto kontextu bude zásadní přednáška teoretičky vizuální kultury Andrey Průchové s podtitulem Proč je důležité míti Autora, která se uskuteční 21. června v 15.00 hodin na adrese nám. Dr. E. Beneše 2/10.

Podrobné informace o programu festivalu jsou k dispozici na webových stránkách festivalu.

Opera pro seniory

Nabité sobotní odpoledne uzavřelo operní představení Bohéma, které připravilo Komunitní středisko Kontakt při příležitosti Světového dne proti násilí na seniorech. Ani tady nechyběl náměstek primátora Ivan Langr, který operní představení slavnostně uvedl.

„Před pár minutami jsme možná i s některými z vás obejmuli budovu tohoto divadla. Přijde mi v dnešní době zvláštní, že vyjádřit lásku k budově či instituci nám nedělá potíž, zatímco vyjádřit lásku k lidem, ba dokonce ty bezbranné chránit před utrpením, už pro řadu lidí problémem může být. Nezbývá než se zamyslet na sebou samými i celou společností a pokusit se s tím něco dělat. Navrhuji proto alespoň pro dnešek nové heslo – obejměme divadlo, obejměme sebe!“ řekl před zaplněnými ochozy Ivan Langr.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz