Občané Holešova oslavili společné století

(Aktualizováno před )

Významnému výročí odpovídala také úroveň oslav, které byly v Holešově rozloženy do téměř celého svátečního dne. Zahájeny byly ranní mší svatou, kterou celebroval děkan Jerzy Walczak, a které se kromě místních občanů účastnili také starostové Mikroregionu Holešovsko.

Po mši bylo slavnostně požehnáno stromům republiky, které si starostové následně odvezli do svých obcí a v rámci svých oslav také zasadili. Holešovská lípa byla bryčkou s koňmi převezena do Masarykova parku. Tam proběhl pietní akt, starosta města přednesl k občanům několik slov nejen o historii města a Moravské děti zapěly státní hymnu i prvním československým prezidentem T. G. Masarykem oblíbenou lidovou píseň Ach synku, synku. Následovalo společné zasazení stromu, který bude všem lidem připomínat, jaké štěstí máme, že můžeme žít v demokratickém státě.

Oslavy 100 let republiky vyvrcholily slavnostním koncertem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Holešovský velký sál tak hostil kromě tří stovek posluchačů také doposud největší hudební těleso – na podiu se představilo na 65 hudebníků. Jako sólistka se ve Dvořákově violoncellovém koncertu představila Michaela Fukačová. Brněnská rodačka žijící v Dánsku, která šíří skvělé jméno českých hudebníků na pódiích významných evropských sálů. Houslistka Ivana Kovalčíková posluchače zcela okouzlila svým sólem v Sukově Pohádce – hudbě k Zeyerově hře Radúz a Mahulena. Celý koncert pak dirigovala Nikol Kraft. Kromě českých hudebních velikánů Antonína Dvořáka a Josefa Suka zazněly také tóny Smetanovy symfonické básně Šárka. Koncert ke 100. výročí vzniku Československa byl čtvrtým hudebním počinem podzimní koncertní řady festivalu Musica Holešov.2018.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz