Občané Holešova oslavili společné století

Významnému výročí odpovídala také úroveň oslav, které byly v Holešově rozloženy do téměř celého svátečního dne. Zahájeny byly ranní mší svatou, kterou celebroval děkan Jerzy Walczak, a které se kromě místních občanů účastnili také starostové Mikroregionu Holešovsko.

Po mši bylo slavnostně požehnáno stromům republiky, které si starostové následně odvezli do svých obcí a v rámci svých oslav také zasadili. Holešovská lípa byla bryčkou s koňmi převezena do Masarykova parku. Tam proběhl pietní akt, starosta města přednesl k občanům několik slov nejen o historii města a Moravské děti zapěly státní hymnu i prvním československým prezidentem T. G. Masarykem oblíbenou lidovou píseň Ach synku, synku. Následovalo společné zasazení stromu, který bude všem lidem připomínat, jaké štěstí máme, že můžeme žít v demokratickém státě.

Oslavy 100 let republiky vyvrcholily slavnostním koncertem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Holešovský velký sál tak hostil kromě tří stovek posluchačů také doposud největší hudební těleso – na podiu se představilo na 65 hudebníků. Jako sólistka se ve Dvořákově violoncellovém koncertu představila Michaela Fukačová. Brněnská rodačka žijící v Dánsku, která šíří skvělé jméno českých hudebníků na pódiích významných evropských sálů. Houslistka Ivana Kovalčíková posluchače zcela okouzlila svým sólem v Sukově Pohádce – hudbě k Zeyerově hře Radúz a Mahulena. Celý koncert pak dirigovala Nikol Kraft. Kromě českých hudebních velikánů Antonína Dvořáka a Josefa Suka zazněly také tóny Smetanovy symfonické básně Šárka. Koncert ke 100. výročí vzniku Československa byl čtvrtým hudebním počinem podzimní koncertní řady festivalu Musica Holešov.2018.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.