Ve dnech 14. – 16. září 2018 se Znojmo opět stane hlavním městem vína, Znojemské historické vinobraní je za rohem. Pořadatelé město Znojmo a Znojemská Beseda zvou všechny na třídenní pestrý program, který nenechá návštěvníky vydechnout. Opět se odehraje na třinácti scénách.
Znojemské historické vinobraní je jedinečné hlavně tím, že stále klade největší důraz na historii. O tom svědčí ryze historické scény a dominanta celého vinobraní – průvod krále Jana Lucemburského s družinou čítající na 500 dobových postav.
Ani v letošním roce nebudou chybět vinařské scény. Pro obrovský zájem se na znojemský hrad vrací Víno všemi smysly s netradičním poznáváním vína a degustací a zařadí se do pátečního i sobotního programu. Znalci vína se mohou těšit na nová stanoviště. Na vytvoření jednoho z nich se pořadatelé inspirovali u kolegů až z Burgundska. Návštěvníky čeká poznávání vína například čichem z úzké nádoby, do které budou vloženy čerstvé suroviny typické pro danou odrůdu. Pro úplné abstinenty je připravena i ochutnávka vody ze tří zdrojnic. Na Vinném trhu nabídnou svoji produkci vinaři ze Znojemska a Rakouska, prostranství u rotundy sv. Kateřiny bude opět patřit vinařům VOC Znojmo.
Ze všech historických scén je bezpochyby nejvíce autentická Ulička chudiny, kde návštěvníci potkají kata, věštkyni, žebráky, mnichy, pěvce, ale i lehké děvy, hazardní hráče, šarlatány nebo zloděje. Rytíři z kaskadérské a divadelní společnosti Štvanci se předvedou na Kolbišti a ostatní historické scény ožijí dobovou hudbou, divadlem, břišními tanci nebo šermem. Unikátní pohoštění s pokrmy z doby krále Jana Lucemburského připraví již podruhé ve Středověké krčmě.
Pro rodiny s dětmi je připraven program v hradebním příkopu u Střelniční věže. Po celý den zde bude probíhat dobrodružná soutěž Hrad dračího jezdce, kterou připravil vodácký oddíl Neptun. Doplněna bude kejklířským vystoupením, divadlem nebo tancem.
I letos bude král s celou jeho družinou rozhazovat pamětní mince. Motiv těch letošních je hradební opevnění, turistická novinka města. V roli krále Jan Lucemburského opět vystoupí znojemský rodák Miroslav Hrabě. Do role královny se po mateřské dovolené vrací Šárka Charvátová.
Znojemské historické vinobraní je jedinečné dobovými mázhauzy. Jedná se o uzavřená nádvoří středověkých domů a renesančních paláců. V době vinobraní pak fungují jako vinárny či šenky a návštěvníkům nabízí především víno a burčák, mnohdy i vlastní hudební program. Nejen díky tomu se těší ze stále větší návštěvnosti.
Moderní hudební produkci jsou věnována dvě náměstí, Masarykovo a Horní, a scéna Na Káře. Představí se slavní čeští interpreti, ale i méně známí hudebníci. Na vinobraní letos dokonce zavítají i zahraniční hosté. V letošním roce máme zástupce až z Velké Británie.
„Pro podrobný program všem doporučujeme stáhnout si mobilní aplikaci, ve které kromě kompletního programu naleznete i seznam mázhauzů, záchytná parkoviště nebo mapu všech scén. Sestavit si zde můžete i vlastní program, takže vám už nic neunikne,“ dodává Jan Grois, starosta města Znojma.
I v letošním roce bude pomyslným ukončením vinobraní ohňostroj. „Ve spolupráci s Theatrum Pyroboli jsme pro letošní vinobraní připravili komponovaný ohňostroj s názvem POCHOD ŘÍMSKÝCH LEGIÍ. Římané se významně zapsali do historie, a kromě jiného se jim přisuzuje počátek pěstování vinné révy a výroba vína na našem území. Těšit se můžeme na emotivní skloubení hudby a světelných efektů,“ objasňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
Třídenní program zakončí neděle, která je i nadále zdarma. V letošním roce se bude nedělní program odehrávat na Václavském náměstí. Důraz je v tento den kladen hlavně na historická tržiště a klidný návrat domů.
Na vinobraní dorazí návštěvníci z různých koutů světa, prodej permanentek jsme zaznamenali ve Velké Británii, Amsterdamu nebo v Palermu. „Již v tuto chvíli jsme potěšeni prodejem vstupenek, předprodej jsme poprvé spustili již na konci roku a čísla jsou opravdu skvělá. Těšit se můžeme už nyní na návštěvu více jak 40 000 milovníků Znojemského historického vinobraní,“ dodává Koudela.