O víkendu se rozjede KHL. Získá opět titul i český hokejista?

(Aktualizováno před )

Do jedenácté sezony vstoupí v tuto neděli Kontinentální hokejová liga. Během její pořád krátké historie hráli čeští hráči, ale i jeden český klub, důležitou roli.

Jednoznačně nejznámějším Čechem, který prošel touto ligou je bezpochyby Jaromír Jágr. Tento fenomenální hráč byl v ročníku 2008/2009 největší hvězdou právě vzniklé soutěže. Po tři roky nastupoval za Avantagrd Omsk, za který vstřelil 66 gólů a přihrál na 79 branek. Pak se vrátil do NHL.
Čeští hokejoví fanoušci v té době Omsku hodně fandili, i kvůli tomu, že tam hrálo hodně Čechů. Např. Roman Červenka, Jakub Klepiš, Pavel Rosa, Petr Vampola či Martin Škoula.
Největšího úspěchu dosáhl tým v ročníku 2011/2012, kdy skončil v KHL druhý. Byl to první rok poté, co Jágr odešel.

Našim hráčům se ale i podařilo vyhrát celkově tuto ligu. A nebylo jich málo. Miroslav Blaťák, Jakub Klepiš získali prvenství v sezoně 2010/2011 s Ufou. Rok na to opět Klepiš získal titul, tentokrát ale s Dynamem Moskva. Spolu s ním se na vítězství podíleli Marek Kvapil a Filip Novák. Právě tito dva hráči dokázali s moskevským týmem titul obhájit. V mužstvu ale už nebyl Klepiš, zato jiný český hráč Jakub Petružálek. I v následujících třech letech se povedlo některému z našich hráčů třímat v rukou vítězný pohár. V ročníku 2013/2014 Jan Kovář (Magnitogorsk), poté Roman Červenka (Petrohrad) a znovu Jan Kovář plus Tomáš Filippi (Magnitogorsk). V minulé sezoně byl součástí vítězného týmu Jiří Sekáč (Kazaň).

Dobré jméno českému hokeji dělají v Kontinentální lize i trenéři. Miloš Říha byl po sezoně 2010/2011 zvolen nejlepším trenérem roku. S Atlantem Mytišči skončil druhý.
Porážku ve finále poznal i další kouč Václav Sýkora. Stalo se tak v sezoně 2013/2014 s klubem Lev Praha.
Tento klub sice hrál v Praze, ale jeho obsazení bylo spíše mezinárodní. Přesto na něj chodilo hodně fanoušků. Proto byla škoda a i trochu překvapení, když vydržel v KHL jen pár sezon. Finanční důvody donutily majitele klubu ze soutěže odstoupit.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz