Search
Close this search box.

Plzeň o víkendu oslaví vznik Československa

Oslavy sta let republiky vyvrcholí v Plzni o víkendu 27. a 28. října, nabídnou bohatý program, omezí dopravu
Plzeň si vznik samostatného Československa připomíná po celý rok akcemi pod titulem Kde domov můj, hlavní oslavy vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října 2018. Bohatý dvoudenní program nabídne již tradiční akce, jako je vstup do muzeí, galerií, historických památek, kulturních zařízení nebo do zajímavých plzeňských objektů za symbolické vstupné 28 korun, případně zdarma. Chystají se ale také originální prohlídky města o první republice, či o plzeňských bájích a pověstech. Zájemci budou moci nahlédnout do prostor plzeňské radnice nebo Měšťanské besedy. Po celý víkend od 9 do 17 hodin bude výjimečně vystaven originál Fidlovačky z roku 1834 s textem písně Kde domov můj. Oslavy také připomenou partnerství Plzně se slovenskou Žilinou, jež se podílí na programu.

V sobotu i v neděli budou pro zájemce připraveny prohlídky města, radnice, kostelů, Loosových interiérů, muzea, galerie, Luftovy a Meditační zahrady, vydat se může veřejnost na exkurze do spalovny v Chotíkově či do čistírny odpadních vod nebo do úpravny vody na Homolce. Za symbolických 28 korun bude otevřena také plzeňská zoologická zahrada, věž katedrály sv. Bartoloměje, Velká synagoga nebo Rozhledna Chlum. Nebudou chybět ani oblíbené okružní jízdy historickými vozy Plzeňských městských dopravních podniků. V DEPO2015 bude k vidění výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací. Kulturní scéna U Branky představí české i slovenské kapely a také česko-slovenskou tržnici tradičních řemesel a pokrmů. Volné bruslení nabídne Zimní stadion Plzeň, volné plavání poté bazén na Slovanech i na Lochotíně. Mimo Plzeň se bude slavit výročí republiky také na letišti v Líních, ve Starém Plzenci bude otevřena rotunda sv. Petra a Pavla a také výroba šumivého vína Bohemia Sektu.

Sobota 27. října
Sobota navíc nabídne Den otevřených dveří v biskupství, Divadlo Alfa odehraje pohádku pro děti za 28 korun a poté nabídne prohlídku divadla. Se spolkem Skrytá Plzeň můžou zájemci objevit skrytá zákoutí Lochotína, Petrohradu či Doubravky. Komentované prohlídky se také uskuteční v kostele sv. Jana Nepomuckého, u Všech Svatých, v kostele Panny Marie Růžencové či v kostelech na Mikulášském náměstí či ve Františkánské ulici. Večer zahraje v DEPO2015 Plzeňská filharmonie společně s Václavem Markem a jeho Blue Star hudbu 30. a 40. let při koncertě Děkuji, bylo to krásné!

Neděle 28. října
Program oslav vyvrcholí přesně na den vzniku republiky v neděli. Jedním z center dění slavnostního dne se stane náměstí T. G. Masaryka. Od 10 hodin se uskuteční Modlitba za republiku s modlitbou díků a proseb za českou vlast, v 11 hodin se zde vysadí lípa republiky, od 17 hodin je naplánován pietní akt u Památníku národního osvobození ke stému výročí vzniku republiky. Odtud se poté vydá v 18 hodin tradiční průvod světel s dobovými postavami včetně prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Průvod projde trasu po Klatovské třídě, Smetanovými sady, Františkánskou ulicí na náměstí Republiky, kde v 18:30 hodin společně zazpívá původní československou hymnu pod vedením přední sólistky plzeňského divadla Ivany Veberové. Poté se rozzáří ohňostroj v národních barvách.

Neděle dále nabídne prohlídky Divadla J. K. Tyla, večer se představí jedna z nejvýznamnějších českých oper – Smetanova Libuše. Moving Station v bývalé odjezdové hale nádraží Plzeň Jižní Předměstí nabídne komentované prohlídky a od 20 hodin představení Fidlovačka aneb Kdo je My? V prostoru DEPO2015 se uskuteční v neděli druhý tematický trh Dýňování a na nádvoří depa mohou ochutnat zájemci chutě z celého světa na DEPO Street Food Market. Sportovní program v rámci oslav nabídne také městské Krašovská Aktivity centrum.

Letošní novinkou oslav je ilustrované leporelo, jež nevšedním způsobem seznámí děti a mládež s okolnostmi vzniku Československa se zaměřením na plzeňské reálie. To je možné získat při rodinné vědomostní soutěži, která se koná po oba dny víkendu od 10 do 18 hodin a start je v mázhauzu radnice.

Dopravní opatření
Dopravní opatření při oslavách se dotknou nejen silniční, ale i městské hromadné dopravy. Největší zásah pocítí cestující v neděli v souvislosti se slavnostním shromážděním u pomníku T. G. Masaryka a při následném lampionovém průvodu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient