O turistickou známku s lebkou je velký zájem

Muzeum patologie Slezské nemocnice v Opavě před rokem nechalo vyrobit vlastní turistickou známku. Dřevěné kolečko s lebkou si z nemocnice odneslo téměř tři sta návštěvníků. Od letošního roku má unikátní muzeum vlastní turistickou nálepku.

S nápadem vyrobit turistickou známku přišla primářka Oddělení patologické anatomie Slezské nemocnice v Opavě MUDr. Eva Sehnálková. „Turistika je mým koníčkem. Doma máme přes 150 turistických známek z různých míst České republiky. Když jsem zjistila, že svoji známku má i muzeum traktorů, muzeum řeznictví, muzeum vidlí, tak jsem si řekla proč to také nezkusit,“ vzpomněla na rok 2015, kdy byla veřejnosti zpřístupněna expozice muzea, primářka Sehnálková.

Ta ve svém volnu zjišťovala jak známku získat. „Splňovali jsme většinu podmínek, ale neměli jsme grafický návrh známky. Proto jsem oslovila Střední školu průmyslovou a uměleckou Opava, jejíž studenti z oboru grafický design si muzeum prohlédli a v rámci soutěže zpracovali více než deset různých návrhů. S kolegy jsme výběr zúžili na 6 nejlepších prací. V rámci Slezské muzejní noci v roce 2016 vybrali návštěvníci návrh Svatopluka Ručky, který znázorňuje lidskou lebku a mozek,“ řekla primářka patologie Eva Sehnálková.

Kvůli známce došlo k roztržkám mezi turisty na internetu. „Netušila jsem, že o tom, zda si necháme vyrobit turistickou známku, musí nejdříve rozhodnout držitelé speciálních turistických známek z celé republiky. A získat speciální známku lze pouze tak, když má turista deset po sobě jdoucích známek, což je velice složité,“ pokračovala primářka.

Část turistů byla proti tomu, aby muzeum patologie známku mělo. „Většině se ale myšlenka líbila a známka nám byla přidělena a vyrobena. Známky jsme začali prodávat před rokem a pořídilo si je bezmála tři sta návštěvníků. V letošním roce jsme ke známkám nechali vyrobit sto kusů turistických nálepek. V těchto dnech musíme doobjednat další sérii, jelikož nám jich zbývá několik posledních,“ dodala primářka Sehnálková.

Muzeum patologie si mohou zájemci prohlédnout každé poslední úterý v měsíci od 13.00-15.00. Skupinky nad 5 osob si mohou telefonicky domluvit návštěvu i v jiném termínu. Cena turistické známky je 35 korun a turistické nálepky 15 korun.

Historie muzea patologie

Desítky unikátních exponátů začal před více než 100 lety sbírat profesor Alois Materna, aby na nich mohl vzdělávat kolegy lékaře. V době normalizace skončily na dlouhá desetiletí ve sklepě jednoho z pavilonů, kde byly značně poškozeny. Na světlo je v roce 1991 vynesl lékař Vladimír Plaček. Tomu obnova expozice zabrala tři roky. „Všech 250 preparátů jsem musel vytáhnout ze sklepa, očistit, přeložit nápisy, které nebyly pouze v latině, ale také němčině, kde znám pouze slůvka Gutten tag, bylo náročné. Práci komplikoval fakt, že důsledné uklízečky nápisy otíraly od prachu a byly téměř nečitelné,“ okomentoval vznik expozice Vladimír Plaček.

Mezi největší zajímavosti muzea patří preparát kůže s pravými neštovicemi, kulka zaražená v páteři vojáka z první světové války, různé druhy nádorů v orgánech lidského těla, prokouřené plíce, játra s cirhózou. Poslední preparát byl do muzea doplněn v roce 2000.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak