O startovací byty v Hradci má zájem více než tisícovka mladých rodin

O 46 startovacích bytů, které v létě nabídla k pronájmu radnice Hradce Králové, má zájem 1123 mladých lidí. O budoucích nájemcích rozhodne 12. října veřejné losování. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Vylosovaní nájemníci se do bytů, kde je zvýhodněné nájemné, budou moci stěhovat na přelomu listopadu a prosince. V bytě může být nájemník nejvýše tři roky.

Zájem mladých lidí o malometrážní startovací byty vždy vysoce překračuje nabídku. Například při losování v roce 2016 se o 49 bytů ucházelo 815 lidí. Celkem má město v systému startovacích bytů zařazeno 130 bytů.

Radnice do letošního losování nabídla deset bytů 1+kk a 36 bytů 2+kk. Byty jsou v ulicích Ve Stromovce a Svatojánská. Zvýhodněné nájemné činí 45,30 koruny za metr čtvereční měsíčně. Zájemce musí být mladší 32 let, nesmí vlastnit na území města nemovitost a nesmí být dlužníkem města ani některé z jeho společností.

Královéhradecká radnice pro program startovacího bydlení v letech 2007 až 2010 pořídila 172 bytů. V roce 2012 rozhodla, že část těchto bytů obsadí senioři. Pro seniory a lidi se zdravotním postižením má radnice 715 nájemních bytů, dalších 158 bytů má pro rodiny s dětmi.

Podporu bytové výstavby v Hradci Králové slibují všechny hlavní strany kandidující v nadcházejících komunálních volbách. „Přijdeme s návrhem řešení městské výstavby s podílem města tak, aby nebylo nutné pro mladé rodiny čerpat hypoteční úvěry,“ uvedl primátor a lídr Hradeckého demokratického klubu Zdeněk Fink.

Investice do startovacích bytů pro mladé rodiny má v plánu hnutí ANO. ČSSD chce vyjednávat s developery tak, aby poskytli dostupné nájemní bydlení. KSČM je pro výstavbu bytů v režii města. Podle TOP 09 by město mělo výstavbu podpořit uvolněním vhodných pozemků v rámci územního plánování.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.