Search
Close this search box.

O přírodě se děti budou učit přímo v lese

Po otevření přírodní posilovny a nové interaktivní stezky siluet a mimiker letos na jaře připravují hradecké městské lesy pro své návštěvníky další novinky. Nové výukové centrum s ukázkami základních principů lesního ekosystému by mělo do konce roku 2020 vzniknout mezi Zděnou boudou a cvičnou armádní střelnicí v Malšovicích. V plánu je obora pro jeleny a oprava hájovny na Černé stráni.
Nové enviromentální lesní centrum v Hradci Králové by mělo mít skromné zázemí dřevostavby s výukovou místností pro 25 lidí. „Co nejvíce dalších stanovišť a ukázek, jak funguje lesní ekosystém, by ale bylo venku, přímo v lese,“ vysvětlil základní myšlenku projektu Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové. Děti i dospělí se například názorně seznámí s principy kořenové čističky, projdou se po smyslovém chodníku z různých přírodních materiálů, v blízkosti centra budou výběhy zvířat, které v lese žijí. Jednotlivé výukové moduly budou vycházet ze školních osnov a budou moci nabídnout program podle věku dětí.

Předpokládaný rozpočet na výstavbu centra je zhruba šest milionů korun. „Podařilo se nám domluvit spolupráci s Lesy České republiky, které přislíbily dva a půl milionu korun, další čtyři miliony by měla pokrýt dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Před zahájením projektování nás ale ještě čekají potřebné převody pozemků od města,“ přiblížil Zerzán. Se stavbou budovy by chtěli hradečtí lesníci začít v příštím roce, v průběhu roku 2020 by se centrum dokončovalo úpravami v okolí.

Ještě letos chce správce městských lesů zahájit opravu hájovny na Černé stráni, které se také říká hájovna U Dvou šraňků. „Stavební práce by měly začít po prázdninách, do konce příštího roku by pak oprava měla být hotová. Konečná podoba hájovny by se měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století,“ popsal ředitel městských lesů.

V dlouhodobějším výhledu připravují lesníci výstavbu nové obory pro jeleny evropské u Hoděšovic. Na ploše více než 10 hektarů tak budou moci návštěvníci hradeckých lesů pozorovat jelena evropského. „Je to vize dvou až tří let. Jelena evropského zde v lesích nepotkáte, ale pro svoji vznešenost ho chceme mít v našich lesích zastoupeného,“ dodal Zerzán.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient