Search
Close this search box.

O největší hvězdu nepříjdeme. Ledecká bude nadále reprezentovat Česko

Tak konečně! Zástupci Ester Ledecké se dohodli na podmínkách reprezentační smlouvy se Svazem lyžařů. Naše dvojnásobná olympijská vítězka tak může mít naprostý klid pro sezonu, která už se pomalu blíží. Jsou tak zažehnány i teoretické varianty, že by Ledecká reprezentovala jinou zemi. „Ani na chvíli jsem ale nepochybovala, že by to nemělo dopadnout dobře. Já ze všeho nejradši jezdím z kopce dolů, proto jsem ráda, že za mě agentura už několik let řeší všechny tyhle záležitosti. Vím, že jsem v dobrých rukách, takže mě tyhle spory v přípravě nijak neovlivnily. Na začátku mi bylo řečeno, že se o to nemusím starat, že to dobře dopadne. A přesně to se stalo,“ uvedla Ledecká v prohlášení agentury.

Hlavní bod sváru byl, jak jinak, ve financích. Nyní po dohodě jsou obě strany maximálně spokojené. Ledecká bude mít více volnosti ve výběru komerčních partnerů. Naopak svaz bude mít více financí na přípravu dalších reprezentantů. „Včera (v pondělí) jsme to definitivně uzavřeli. Myslím, že jsme se dohodli velmi výhodně jak pro Ester, tak pro náš úsek,“ řekl na úterní tiskové konferenci předseda svazové sekce alpských disciplín Ladislav Forejtek.
Dohoda bude podepsaná na čtyři roky, tzn. na celý olympijský cyklus.

Ledecká tak může českým fanouškům, pokud se jí tedy bude dařit, dělat dál radost.

Byli však v minulosti čeští sportovci, kteří se z různých důvodů rozhodli reprezentovat jinou zemi.

Asi nejznámějším a nejsmutnějším důvodem pro odchod byla komunistická doba, která některým sportovcům neumožňovala plně rozvinout svůj talent, a proto se rozhodli emigrovat.

Patří sem dva slavní tenisté Ivan Lendl a Martina Navrátilová. Výčet jejich úspěchů by vydal na samotný článek. Tak jen tak ve stručnosti, Lendl vyhrál osm grandslamů a Navrátilová dokonce osmnáct! Lendl se stal americkým občanem v roce 1986, Navrátilová o pět let dříve.

Pak je část sportovců, kteří by mohli případně reprezentovat Českou republiku, ale rozhodli pro zemi svého narození. Např. Adam Musil, syn bývalého hokejisty Františka Musila a vnuk Jaroslava Holíka hraje za Kanadu.

U hokeje zůstaňme. Petr Nedvěd, který v roce 1989 emigroval do Kanady, reprezentoval kanadský výběr na olympijských hrách v roce 1994. Avšak letos, tzn. po 24 letech (!) se na OH v Soči navlékl do českého dresu.
Právě u hokejistů najdeme více hráčů, kteří ač mají české kořeny, nakonec reprezentují jinou zemi. Patří sem Martin Reichel (bratr našeho slavného reprezentačního kapitána Roberta), který hrál za Německo, stejně jako Jan Benda. Aby to u druhého jmenovaného bylo komplikovanější, narodil se českým rodičům v Belgii.
A nakonec zmiňme ještě jedno zajímavé hokejové jméno – Thomas Vaněk. Jeho otec byl Čech, ale on se rozhodl reprezentovat Rakousko a dá se říci, že je to historicky nejlepší hráč našich jižních sousedů. Několik let patřil v NHL pravidelně k nejlepším střelcům.

Vraťme se ještě k tenisu. Unikátního úspěchu dosáhl Jaroslav Drobný, v roce 1948 se stal mistrem světa v hokeji jako Čechoslovák, aby pak jako „Egypťan“ v padesátých letech slavil triumfy ve Wimbledonu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient