O letní kurzy českého jazyka pro děti byl letos velký zájem

Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně pořádá pravidelně v období letních prázdnin Letní intenzivní kurz češtiny pro děti cizinců, jenž je plně financován z projektu ministerstva vnitra na Podporu integrace cizinců na lokální úrovni v roce 2018. V letošním roce se uskutečnil v týdnu od 20. do 24. srpna a zúčastnilo se ho 10 dětí. Cílem letního jazykového kurzu je pomoci cizincům k lepšímu začlenění do majoritní společnosti.

Dlouhodobá praxe ukazuje, že integrace cizinců je nejefektivnější u nejmladší generace. „Právě děti cizinců jsou ty, které potřebují nejvíce pomoci, ale zároveň jsou kategorií, která má ve srovnání s jejich rodiči významně menší problémy s učením. Bohužel se často setkáváme s tím, že děti jsou uzavřeny ve své komunitě, kde používají pouze rodný jazyk a tím jsou po jejich nástupu do školního zařízení naprosto odříznuté od veškerého školního dění, ale dochází i k izolaci a vyloučení z kolektivu vrstevníků. Stávají se tak leckdy terčem posměchu a ostrakizace, což jejich kvalitní integraci do budoucna významně znesnadňuje,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková.

„Týdenní intenzivní výuka těmto dětem pomůže více odposlouchat češtinu, zlepšit výslovnost, probrat s lektorkou problémy, které s češtinou mají, ale hlavně se naučit gramatiku a správnou podobu českých slov. Děti samy o sobě jsou velmi ctižádostivé, a pokud jsou ve skupině jiných dětí, které jsou na podobné či stejné úrovni znalostí, lépe spolupracují, dokonce mají mnohdy i snahu být lepší než ten druhý,“ dodala projektová manažerka ze sociálního odboru Tereza Šlajsová. Letošní letní kurz byl kapacitně naplněn a děti si po týdnu studia odnesly spolu s certifikátem o absolvování i dárek za celotýdenní snahu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak